raseduse planeerimine 25.06.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 35 a. ja sooviksin peresse kolmandat last, nn. pesamuna. Selles vanuses peaks aga enne oma tervist põhjalikumalt kontrollima, et vältida asjatuid riske. Millised oleksid olilisemad asjad, mida peaksin kontrollida laskma? Mõtlen siin midagi peale traditsiooniliste vere ja uriiniproovide. Olgu siinkohal loetletud ka mõned minu nõrgad kohad : tundlik magu (kastriit ja 2 x on esinenud soolesulgust, ilma kirurgilise vahelesegamiseta), 9 aastat tagasi opereeritud parem ovaarium ja munajuha, 1 abort peale lõikust (5 aastat tagasi), mitmed läbipõetud suguhaigused, krooniline bronhiit. Selle loetelu peale tundub, kas enam rasestumine ostubki võimlikuks, aga kui siiski, siis kas minu riskid on juba liiga suured, et üldse tasuks midagi planeerida?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Günekoloogiliselt peaksite kindlasti kontrollima põletikesuhtes.Selleks võetakse teatud analüüsid emakakaelstjatupest. Muus osas pöörduge perearsti poole, kes

oskab hinnata teie haiguste raskusastet ja vajadusel suunab uuringutele.