Carbamasepiin ja katkemine 30.12.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Kunagi juba esitasin oma küsimuse, aga vastust ei leia kuskilt. Niisiis proovin uuesti- asi selles, et septembrikuus elasin üle raseduse katkemise 12. nädalal (UH järgi ütles arst 8. nädal). Tegemist oli esimese katkemisega. Olen juba üle 10. aasta võtnud ka epilepsia ravimit Carbamasepiin. Nii minu neuroloog kui naistearst ütlesid, et see ravim on rasedusele ohutu. Nüüd peale katkemist käisin ka geneetiku juures, kus kõik oli korras, v.a. üks lause- "patsiendil on carbamasepiini ravi, mis on teratogeense toimega". Nii, et carbamasepiin siiski põhjustab loote väärarengut, mille tagajärjel rasedus võib katkeda??? Keda nüüd uskuda? Tahaksin teada kumb on lootele ohutum, kas tarvitada tablette edasi või minu aeg ajalt esinevad hood kui ravi katkestada? Jään Teie vastust ootama...

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Raseduse ajal ravimeid kasutades tuleb alati otsustada võimaliku kasu ja kahju vahel. Carbamasepiin võib põhjustada loote neuraaltoru defekte ja on võimalik, et Teie raseduse peetumises mängis see ravim oma osa. Vajalikust krambivastasest ravist loobumine võib olla aga ohtlik nii emale kui lapsele. Et kasutate ainult ühte ravimit (mis näitab, et Teie haigus on hästi kontrollitav) on tõenäoline, et hoolika planeerimise ja rasedusaegse kontrolliga on võimalik, et sünnitate terve lapse. Naistel, kes vajavad sellist ravi soovitatakse juba enne raseduse planeerimist umbes 3 kuu jooksul kasutada Foolhappe preparaate ja kindlasti jätkata Foolhappe kasutamist kuni raseduse 12 nädalani. Raseduse ajal määratakse tihti ka ravimi plasmakonsentratsiooni, et määrata minimaalseim toimiv konsentratsioon. Kasutage kindlasti oma ravimeid edasi ja enne planeeritavat rasedust konsulteerige veelkord oma neuroloogi ja naistearstiga.
Edu Teile soovides Aire Sekavin