juba hirm rasestuda 31.10.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,dr.Litter!
Olen 30.aastane.Minu esimene rasedus katekes 10a.tagasi ja teise raseduse(9.a.)tagasi lopetasin keisrilöikega.Selle raseduse ajal pandi mulle ka emakakaelaömblus.Minu kolmas rasedus löppes kuu aega tagasi emakapuhastusega(tuhi lootemuna,arvatavasti viiruse podemise tagajarjel).Soov rasestuda on jaanud,aga ma kardan vomalikke komplikatsioone.Elasin viimast rasedust vaga emotsionaalselt yle.Oskate Te,palun,öelda,milliseid teste ja uuringuid ma peaksin tegema enne uut rasestumist?Milline on soovitatav uus rasestumise aeg?Kas suvel parem,kuna ei liigu ringi nii palju igasuguseid viirusi ja kas vaktsiini on soovitatav enne rasestumist teha?Tahame vaga beebit,aga mina juba nii kardan...Lootsin nii,et see viimane rasedus on ilma probleemideta.
Suured tanud vastuse eest!
karolin

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Karolin!
1. Soovitav vahe oleks 3-6 m. tsüklit
2. Suvel on parem rasestuda viirusinfeksioonide vähesuse tõttu suurenenud ohu tõttu raseduse algul (kuni 12 nädalat)
3. Enne rasestumist on soovitav kontrollida hemoglobiin ja uriin.
Tasuliste analüüsidena võiksite teha uuringud tsütomegaloviirusele, toksoplasmoosile, punetise viirusele jm.
4. Gripi vastu vakstsineerimine on soovitav enne planeeritavat rasedust
5. Tegemist on tüsistatud sünnitusabi anamneesiga:
oluline on lisateave, uurige ja jätke meelde ning edastage Teid ravivale arstile enne järgmist rasestumist (kirjutage üles)
1) millises suuruses ja mis põhjusel katkes 1. rasedus?
2) mis põhjusel oli keiserlõige? See on patoloogiline sünnitus.
3) emakakaela õmblus on näidustatd emakakaela puudulikkuse korral
4) millises suuruses avastati patoloogia 3. rasduse korral?
Soovitan ka pöörduda Tartu Ülikoooli dots. Kadri Matt`i tasulisele konsultatsioonile. Tema loeb naistearstidele väga häid loenguid raseduse väljakandmatusest. Ehk ta võiks veel mõned nõuanded anda.
Naistearst G.Litter