Kaaluiive raseduse ajal 11.10.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tervist!
Olen oma murega pöördunud perearsti juurde, rääkinud teiste naistega, aga kõik tulutult - kõik ütlevad, et olen lihtsalt napakas ja näen tonti seal kus seda pole (ka perearst). Olen rase 14 nädalat. Kaalus ma oluliselt juurde pole võtnud (ca 2kg), kuid paksemaks olen kõvasti läinud. Minu vööümbermõõt on kasvanud 20 cm - eelmise raseduse ajal polnud sel ajal veel mingeid muutusi pealtnäha toimunud. Arst ütles, et pole ju viga midagi oled täiesti normaalses kaalus (168 cm pikk, 62,5 kg), aga seda ta ei pea mingiks näitajaks, et mul enam ükski oma riie selga ei lähe - ma kujutavat seda endale ette. Ega ikka ei kujuta küll kui pean igal nädalal otsima mõne uue asja, kuna ei kõht, tuharad ega reied ei mahu vanadesse riietesse ära.

Kas see on raseduse puhul normaalne? või viitab see mingile tõsisemale hädale? Mida saaksin ette võtta, et see edasi samuti ei läheks (kardan, et paari kuu pärast läheneb mu ümbermõõt (mis tundub, et koosneb ainult veest ja rasvast) juba meetrile? Pean vist siinkohal ütlema, et söön täiesti harilikult nagu alati või ehk pisut vähemgi. või missuguse eriala arsti poole ma peaksin pöörduma?

Kõike haed soovides,

Katrin

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
On tõesti raske uskuda, et olles võtnud 2 kg juurde, olete muutunud tunduvalt suuremaks nii puusadest , reitest kui kõhuümbermõõdult. Igakordsel naistearsti külastusel mõõdetakse ju Teie kõhu ümbermõõt ja emaka kõrgus sümfüüsist. Kas mõõdud on tõesti muutunud ka objektiivselt? Rase peaks toituma tervislikult , mitmekülgselt, dieedi pidamine ei ole kindlasti soovitav. Iga rasedus võib kulgeda erinevalt , ka kaalu ja ümbermõõdu tõus ei pruugi olla samasugune. Rääkige oma muredest ja hirmudest eelkõige oma naistearstile. Samuti võite alati paluda ka mõne teise naistearsti konsultatsiooni või arvamust (võtke siis kindlasti kaasa oma raseduskaart)
Tervitades Aire Sekavin