Raseduse (võimalik) peetus 16.09.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, dr. Kadastik.
Olen Teie "vana" patsient. Ca 4 aastat tagasi sai mul tehtud laporoskoopia, mil puhastasaite vasakut munajuha ja eemaldasite tsüsti, 2,5 aastat tagasi tuli aga probleemne munajuha liidete tõttu ikkagi eemaldada ja paremat munajuha drillisite. Soovitasite toona, et kui olen 3 kuud tarvitanud ravimeid, mis munasarjade tööd toetaksid, aga rasestunud pole, siis peaksin edaspidi dr. Sõritsa poole pöörduma. Need kolm kuud läksid luhta, kuna üksi ei rasestu :)

Teoreetiliselt oleks pidanud sellega kõik korda saama ja ma ei saagi vastu vaielda, kuna mul toona polnud meest, kellest rasestuda oleksin soovinud. Soovitasite toona, et kui olen 3 kuud tarvitanud ravimeid, mis munasarjade tööd toetaksid, aga rasestunud pole, siis peaksin edaspidi dr. Sõritsa poole pöörduma.
Praeguseks olen oma elukaaslasega aasta koos elanud ja pole ka rasestumisvastaseid vahendeid kasutanud, kuna minu jaoks pole neil mingit mõtet. Seda enam, et last soovime. Olen ise 29 ja mees 33.
Mul on aga kahtlusi, et olen selle viimase aasta jooksul 3-4 korda "natuke rase" olnud, s.t. et on esinenud peapööritust, süda on paha olnud, vetsus käimised on tihedamad olnud, rinnad on pakitsenud jne. Ainult et päevad on ikka alanud, vahest 5 päeva hiljem, vahest päev-paar varem. Paaril korral olen selle n.ö raseduse katkemise kirjutanud aktiivse vahekorra nimele, sest pärast vahekorda on olnud tugevad valud alakehas ja järgmisel päeval on menses alanud. Sellistel juhtudel on päevad läbi saanud praktiliselt 3-e päevaga (väga suur vereeritus), kui muidu kestavad 5 päeva. Tupest on välja tulnud ka Ca ploomisuurune vereklomp.
Siit minu küsimused (kõik on mõttega, et Aga kui ma ikkagi olen rase):
1. kas juhul, kui olengi rase, oleks targem vahekorrast hoiduda ennem võimalikku menstruatsiooni algust või ?;
2. piinlik küsimus -;) kas mehe suguti suurusest tulenevalt võib ka rasedus katkeda (kui ikka on kohe suur ja lõpuni sisse lükkab) ?;
3. kui ma kahtlustan enne tsükli 36-ndat päeva, et võin olla rase, aga kardan, et jällegi katkeb, siis kas on mingeid ravimeid, mida võiksin tarvitada, et võimalikust katkemisest hoiduda ?;
4. kas neist võimalikest katkemistest ei jää emakasse midagi alles, midagi sellist, mis mu rasestumist takistaksid ? kas peaks seda puhastama/kontrollima?
5. kas oskate soovitada mingeid ravimeid/vitamiine, mida võiksin nö süütult tarvitada, midagi sellist, mis aktiveeriks munasarjade tööd? Günekoloog ütles mulle selle peale, et retsepti ravimeid (nime ei mäleta) tema välja ei kirjutaks, kuna needvõivad tekitada emakavälist rasedust.

Ette tänades,

K.P.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Juhul kui olete rase, siis vahekorrast ei pea loobuma. Suguti suurusest ei ole tingitud raseduse katkemine. Kui olete rase, sis raseduse säilitamiseks oleks soovitav Duphaston tabletid või progesteroon süstid. Vitamiinidest E vitamiin, mida soovitaks võtta just rasestumise soovi korral. Kui on olnud raseduse katkemine, kkindlasti peaks ultrahelis emakaõõnt kontrollima.
Ei tea ühtki ravimit, mis soodustaks emakavälise raseduse teket. Ku te pole nüüd rasestunud, siis peaks teile määrama ovulatsiooni stimuleerivaid tablette ja vajadusel toetama tsükli teist faasi kui selleks vajadus on. Vajalikud hormoonuuringud enne seda. Dr Sõritsa juurde minekuks on teatud näidustused. Teie puhul tundub, et kõike pole teiega veel tehtud ja vähemalt uuritud ja ravi määratud. Dr.Kadastik