Rasedus 13.08.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 16.nädalat rase ja ei ole täheldanud enese juures mingeid erilisi tervisehäireid. Loomulikult 1 ja 2kuul oli kerge iiveldustunne hommikuti ja vaevas ka kõhukinnisus, kuid nüüdseks on ka need möödunud ja enesetunne on hea ja energiline.
Kuid ikkagi mind piinab mure küsimus. Nimelt olen ennast viimasel ajal kurssi viinud rasedust puudutava teemadega ja aina rohkem olen leidnud viiteid, mis soovitavad raseduse algul teha läbi fooliumhape kuuri, kuna see väldib mingi protsendi väärarengute võimaluse.
Olen enda arust hiline esmasünnitaja, kuna olen juba 32aastane ja leian, et mingi risk rasedusega on mul olemas. Kuigi põhi riskitegurite gruppi loetakse alates 35.aastased naised.
Kuid arst ei ole mulle siiani soovitanud võtta ei fooliumhappe kuuri ega mingeid vitamiine, kuna arst kinnitas mulle, et mu vereproovi tulemused on sedavõrd head ja ta on arvamusel, et mul ei ole neid vaja kasutada. Arst viitab alati Hgb
tasemele, mis oli ennem 126 ja üleelmisel nädalal 127.
Sel nädalal teen uue vereproovi, mis näitab väärarengu rakkude riski. Loomulikult olen nüüd veidi murelik ja sees on väike kartus.
Teised rasedad võttavad hoogsalt kaalus juurde, mul lisandus vaid 200grammi kuuga, kuid kõhuke siiski järk-järgult suureneb.
Muidu olen tervisliku toitumisega; ikka hommikul puder, päeval supp v praad ja õhtul mingi juurviljade hautis. Samuti ei suitseta ega tarbi nüüd ja ei ole olnud ka varem liig alkoholi tarbija.
Soovin teada, kas mul on õigus oma naisarsti käest küsida sellist tabelit, kus on fikseeritud kõik ainete tulemused, mis leiduvad mu vereproovis, et saada enesele kindlust, et mineraale ja vitamiine on mul piisavalt nii enda kui tulevase lapse tarvis.
Ja kas võin tarvitada ka omapoolsel initsiatiivil nt Materna vitamiine. Võtta seda 0,5 tbl hommikuti peale sööki?

Ootama jäädes Teie vastust,
siiski optimistlik Piret

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Teie kirja lugedes tekis mul kohe mõte, et võiksite võtta Materna vitamiine, kus leidub kõik teile vajalikku ja ka teie tulevasele lapsele. Kirja lõpuni lugedes sain aru, et ise juba leidsite sellise preparaadi. Igal juhul, kui Hgb on korras, vajab rase ikkagi juurde just looduslikke aineid, mida toiduga ei pruugi alati saada. . Soovitaksin võtta Maternat 2 kuuri :raseduse alguses ja teine dekreedijärgselt. Raseduse ajal tehtud anlüüsid kirjutatakse teie raseda kaardi sisse, seega need on teil olemas. Tabelit kõikide mineraalide ja vitamiinide kohta ei tehta, selleks pole vajadust. Raseduse normaalse kulu hindamiseks on mõõdud(emakapõhja kõrgus), ultraheli , uriini analüüs, double test väärarengute väljalülitamiseks ja pidev korrapärane raseda jälgimine vererõhu, tursete osas jne. Kõike head soovides dr.Kadastik