rasedustoksikoos 16.06.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere
Minul on selline küsimus, et mida kujutab endast rasedustoksikoos? Millest ta tuleb, millistel põhjustel ja kas seda on võimalik ravida kui siis kuidas ja millises rasedusejärgus?
Ja kui suur on tõenäosus, et järgmise´lapsega tekib ka toksikoos?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Arvan, et mõtlete toksikoosi, mis tekib raseduse teises pooles. Rasedustoksikoos ehk preeklampsia ( eklampsia) on tõsine haigus. Klassikaliselt iseloomustab haigust vererõhu tõus, tursed ja uriini analüüsis valgu olemasolu. Algava haiguse puhul, kui esinevad vähesed tursed, vererõhu tõus ja uriinis on valgu jäljed võib ravida vererõhku langetavate ravimitega, kuid vajalik on kindlasti tihendatud kontroll ( vererõhk, uriinianalüüs, loote seisund, ema biokeemilised vereanalüüsid ). Raskete vormide puhul tuleb rasedus lõpetada olenemata raseduse suurusest , sest seisund on ohtlik nii emale kui lapsele. Miks haigus tekib ei ole alati täpselt teada, on aga teada kindlad haigused , mille korral preeklampsiat on tunduvalt sagedamini. On võimalik, et haigus tekib ka järgmiste raseduste korral.
Tervitades Aire Sekavin