lastehaigused enne rasedust 16.06.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere! olen 22 aastane ja plaanin varsti saada last. siiski on mind hirmutatud, et kui ei ole kõiki nö laste-haiguseid läbi põetud, siis raseduse ajal võivad need välja lüüa. olen põdenud ainult tuulerõugeid. kas ma peaksin enne rasedust siiski kuidagi vaktsineerima ennast või midagi tegema, et ei tekiks raseduse ajal ja hiljem tüsistusi vms? kas minu hirm on põhjendatud?

ette tänades, Ülle

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Ülle.
Lastenakkushaigused on siiski tingitud pisikute poolt ( viirused, bakterid). Vältige võimaluse korral raseduse ajal perede külastamist , kus lapsed samal ajal põevad lastehaigusi. Haigus, mis võib olla lootele eriti ohtlik on punetised. On aga ka võimalik, et olete selle haiguse läbi põdenud ilma ise seda teadmata. Paluge perearstil määrata oma veeniverest punetiste vastased antikehad. Kui antikehi ei ole, võite soovi korral lasta ennast vaktsineerida (tavaliselt on see tasuline).
Ilusat suve soovides Aire Sekavin