rasedus ja stafülokokk 02.06.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lp. doktor!
Minu lugu on järgmine: 4 aastat tagasi sünnitasin tütre, kellel umbes 3-nädalaselt leiti stafülokokk ja sellest tulenesid seedimisega probleemid umbes poole aasta jooksul. Stafülokokki leiti ka minu rinnapiimast. Kust see minu organismi sai, ei oska kahjuks keegi ütelda, võib olla on mingi seos kroonilise mandlipõletikuga (mandlid opereeriti mul küll välja mitu aastat enne rasestumist). Nii günekoloog, kurguarst kui hambaarst tunnistasid mu terveks ega leidnud põletikukollet, kus stafülokokk võiks pesitseda.
Kui laps oli umbes pooleaastane, tekkis mul jalale mädapaise. Kirurg tegeles sellega, kuid tulemus oli siiski kõrge palavik ja veremürgituse oht. Sõin antibiootikume, vaatamata sellele lõi põletik edasi kubemesse, diagnoos bartolliniit. Selle õudusi ei taha meenutadagi, sõna otseses mõttes mädanesin. Koldest võetud analüüs näitas täpselt sama stafülokokk aureust, mis rinnapiimas oli olnud, allus ainult paarile antibiootikumile, analüüsi järgi. Tegelikult minu seisund paremaks ei läinud ja hakati haiglasse panema, diagnoosiks krooniline sepsis. Õnneks pöördusin ka ühe hiina ravi arsti poole, kes mingit imet muidugi ei teinud, kuid andis mulle üldtugevdavaid rohtusid, mida siis hoolega sõin ja 3 päeva pärast hakkas mädanik taanduma.
Sama lugu kordus täpselt aasta hiljem. Seekord hakkasin kohe end kosutama ja asi lõppes kergemalt, kuigi kah bartoliniidini.
Tänaseni on nii, et kui organism millestki nõrgeneb (haigus vms), tekib suure tõenäosusega kuskil mädane põletik.
Olen päris mures. Sõbranna pidi pärast sünnitust veremürgitusega hauda minema. Emakas opereeriti välja. Tal olid juba raseduse ajal probleemid stafülokokiga.
Kas ka mind võivad oodata probleemid? Mis saab kui sünnitus organismi nõrgestab? Palun ärge ainult nüüd ütelge, et stafülokokk on tavaline bakter ja ei tee hullu. Kindlasti on palju tavalisi tüvesid, aga kõrges palavikus ja pool keha mädanemas, nii et valust minestad, ei ole kindlasti süütu bakter. Ausalt öeldes tundsin täitsa surmahirmu.
Kas see stafülokokk on nüüd mu kehas kuskil endiselt varjul? Kuidas seda diagnoositakse? Mille suhtes peaksin valvel olema?
Vabandage, et jutt nii pikk sai, aga ei osanud kuidagi lühemalt korralikku ülevaadet anda.
Oleksin väga tänulik igasuguse info eest, sh viited kirjandusele.
Ette tänades
väga murelik 7 nädalat rase.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Stafülokokkinfektsioon võib väga erinevalt avalduda ja oleneb ka organismi tugevusest(nn.immuunsüsteemist). Rasedus on iseenesest organismi nõrgestav moment. Eelkõige peate kontrollima infektsiooni suhtes günekoloogiliselt,võimaluselravidaraseduse ajal. Kuna teil on korduvad bartoliniidid, soovitaks see nääre eemaldada. Nüüd muidugi enam raseduse ajal ei saa teha(edaspidi). Kui hetkel tekitajat günekoloogiliselt ei ole, siis ega midagi teha polegi. Soovitaks süüa immuunsüsteemi tugevdavaid preparaate( nt punane päevakübar, rasedate vitamiine, tervislik toitumine.) Ega selle raseduse järgselt ei pruugi kõik korduda nagu oli eelmise sünnituse korral. Kui te pole veresuhkrut kontrollinud, siis tehke seda (seos on olemas diabeediga) .Kõike head soovides dr.Kadastik