Rasedus ja ravimid 27.05.22 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Külastasin mõned päevad tagasi günekoloogi, uurisin raseduse võimaluste kohta. Kuna mul on rütmihäire, võtan Metoprololi 12,5/25mg vajadusel, ning hetkel ka ärevuse raviks fluoxetini 25mg, arst ütles, et vastunäidustusi pole nende ravimitega. Kirjutasin ka oma kardioloogile, aga tema poolt sain vastuse, et kindlasti ei tohiks metoprololi tarvitada raseduse ajal. Ma sooviksin teada, et kas siis seda võib tarvitada või mitte. Fluoxetini osas sooviksin ka teada, et kas oleks parem see ära jätta?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, raviminfos on nii kirjas/vt allpool). Kokkuvõttes, absoluutset vastunäidustust küll pole. kuid peab arvestama olukorraga. Lõpliku otsuse teeb teile günekoloog/kardioloog/psühhiaater.
Rasedus:

Metoprolooli tohib raseduse ajal kasutada ainult pärast loodetava kasu ja võimaliku riski
suhte ranget hindamist raviarsti poolt, kuna seni puuduvad piisavalt dokumenteeritud
uuringud ravimi kasutamise kohta rasedatel.
Metoprolool läbib platsenta, vähendab platsenta verevarustust ning võib seega loodet
kahjustada.
Metoproloolravi tuleb lõpetada 48...72 tundi enne arvestuslikku sünnitusaega. Kui see pole
võimalikuks osutunud, tuleb vastsündinut tähelepanelikult jälgida 48...72 tunni vältel pärast
sündimist.
Imetamine:
Metoprolool eritub rinnapiima. Rinnapiima saavaid imikuid tuleb jälgida ravimi võimalike
toimete sümptomite osas, kuigi kõrvaltoimete esinemine ei ole raviannuste korral tõenäoline.
Emapiima imendunud toimeaine kogust saab vähendada selle abil, et 3…4 tunni jooksul
pärast ravimi manustamist vältida imetamist.

Mõnede teadete kohaselt on imikutel, kelle emad võtsid raseduse esimestel kuudel Fluoxetine
Vitabalansi, suurenenud risk südamega seotud väärarendite esinemiseks. Üldpopulatsioonis sünnib
südame väärarenguga ligikaudu üks imik 100­st. Fluoxetine Vitabalansi võtnud emadele sündivatel
imikutel suureneb see ligikaudu kaheni 100­st. Koos oma arstiga võite te otsustada, et raseduse ajal on
teil kasulikum Fluoxetine Vitabalansi kasutamine järk­järgult lõpetada. Sõltuvalt teie olukorrast võib
arst siiski leida, et teil on kasulikum jätkata Fluoxetine võtmist.
Ravimi tarvitamine raseduse, eriti selle viimase kolme kuu jooksul võib
suurendada ohtu imikul raske seisundi tekkeks, mida nimetatakse vastsündinu püsivaks
pulmonaalhüpertensiooniks, mille puhul imik hingab kiiremini ja tema jume on sinakas. Need
sümptomid tekivad harilikult esimese 24 tunni jooksul pärast sündi. .
Ettevaatlik tuleb olla kasutamisel raseduse ajal, eriti raseduse lõpus või enne sünnitust, sest
vastsündinutel on kirjeldatud järgmisi toimeid: ärrituvus, värisemine, lihasnõrkus, püsiv nutt ja
imemisraskused või uneprobleemid.
DR Kadastik