Keisrilõige ja uus rasedus 06.05.22 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Minul sündis augusti keskel erakorralise keisrilõikega beebi. Keisrilõige teostati, sest ootamatult oli tekkinud preeklampsia hellp sündroom, lisaks oli kahtlus kasvupeetusele. Laps sündis 31. nädalal kaaluga veidi üle kilogrammi. Eelnevates uuringutes ei olnud riski ei preeklampsiale ega ka kasvupeetusele.

Planeerisime tulevikus ka veel ühe lapse saada. Paraku erinevate segaste asjaolude kokkulangevusel juhtus oodatu varem ning avastasin, et olen lapseootel (2-3 nädalat äkki). Laps saab kohe 9-kuuseks.

Peale eelnevat sünnitust öeldi, et enne uut rasestumist peaks keisrilõike korral jääma vähemalt aasta vahele. Kui ohtlik on uus rasedus? Kas peaksin mõtlema raseduse katkestamisele? Nii palju kui ise uurinud ja lugenud olen, siis ka sellega kaasnevad omad riskid.

Suur tänu vastuse eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 29-aastane

Tegemist on TSA -tüsistunud sünnitusabi anamneesiga. Olete noor, mingi põhjus pidi olema, et tekkis nii ohtlik olukord: kas on mingeid kaasuvaid haigusi, kas tarvitate ravimeid, kas vererõhk on korras, kas on ülekaalu, kas perekonnas on trombihaigusi või verehaigusi? Kas praegu imetate enneaegset last?
Nagu meditsiinis tavapäraselt on valik kahe (halva) raske valiku vahel: enneaegne laps vajab enam rinnapiima, isegi üle aasta, enneaegne laps vajab kuni 3-aastani palju ema hoolt ja armastust, et tuleviks iseseisvalt hakkama saada; keiserlõike haav on nn värske, võib-olla vajaks armistumiseks rohkem aega.
Teisalt kipub selline raske diagnoos korduma, eriti vanuse tõustes, ei saa soovitud rasedust väga kaugele planeerida. Raseduse katkestamine on šokk munasarjadele ja naise organismile, koos kõikide muude tüsistuste riskiga.
Otsuse teete ise, aga kui valida sünnitamine, siis vajate erijälgimist nii keiserlõike haava kui ka vererõhu ja preeklampsia suhtes, rääkimata HELLP sündroomi ennetamisest, et seda ei kujuneks.
Kui valite katkestamise, siis esmavalik kaasajal on tablettabort, mida väiksem rasedus, seda leebem olukord.
Alates vanusest 35 või 3 lapsega on ka Eestis lubatud munajuhade sulgemine, meditsiinilistel näidustustel varem, ka seda peaks arutama raviarstiga.
Broneerige koheselt aeg naistearstile ja arutage ning kaaluge kõiki võimalusi. Parim konsultant oleks keiserlõike teostanud naistearst ja sünnitusosakonna või sünnituseelse osakonna juhataja.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24//

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Rasedus ja sünnitus

Kolmas keisrilõige

Peres on hetkel kasvamas kaks last. Mõlemad lapsed on sündinud keisrilõike abiga ( mõlemal juhul tingitud lapsest). Plaanis on ka kolmas beebi. Viimasest keisrist on möödas 3a 7 kuud. Viimase raseduse ...

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Tere, iga järgmise keisrilõikega suureneb oht rasedsue ajal platsenta sissekasvu osas armkoesse ja sellest tulenevalt komplikatsioonide võimalus. Suure tõenäosusega tuleb teil ka kolmas keisrilõikus, ...

Loe edasi

Uus rasedus peale keiserlõiget

Tere
Tahaksin teada, kui pikk vahe peab olema keiserlõike ja uue raseduse vahel.

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Tere, Kuna tänapäeval on õmblusmaterjalid teised kui vanasti, seega ei ole väga suurt ajalist piirangut uue raseduse kandmise osas. Teil ju 1 aasta vahet ja sellest piisab et emakaarm on ammu paranenud. ...

Loe edasi

uuesti rasestumine

Tere! Ma soovin teist korda rasestuda. Esimene sünnitus oli plaanipärane keisrilõige (kuna laps oli tuharseisus). Taastumine on läinud hästi. Mentstruatsioonid on kestnud juba pool aastat. Probleem on ...

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Tere, kuna täpselt ovulatsioon ikkagi toimub ei saa väga kindlat öelda, reeglina ikkagi tsükli keskel ja tagantjärgi arvestades 14 päeva enne menstruatiooni. Alati võivad olla nihked ka. Kindlasti võivad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: