Rasedus ja tatoveerimine 15.11.21 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Kui ohtlik on minna tatoveerima umbes 8nda raseduse nädala ajal(ei ole veel arstile jõudnud ja pole kindel, kui kaugel rasedus on). Lugesin, et on mõningad riskid. Aga samas pole kuskil nagu päris kindlalt öeldud ka..
Lugesin ka, et mingist ajast on see ohutum.
Imetamise ajal ei tohi samuti tatoveerida.
Vist võib ka keha teisiti reageerida.
Palun selgitust, mida tatoveerimine võib mu beebile põhjustada ja, millised ohud kõik kaasnevad.
Küsin, sest tatoveefrimisaeg on ammu juba paika pandud.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 19-aastane

Küsimusi reguleerib Eesti Naistearstide Seltsi rasedate jälgimise ravijuhend:
https://www.ens.ee/ravijuhendid/synnitusabi
file:///C:/Users/Galina/Downloads/raseduse_juhend_2018.pdf
RASEDUSE JÄLGIMISE JUHEND
Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhend, versioon 5 (2018)
Kinnitatud Eesti Naistearstide Seltsi, Eesti Ämmaemandate Ühingu ja Eesti Perearstide
Seltsi juhatuste poolt
Koostajad: Pille Vaas, Kristiina Rull, Siiri Põllumaa, Anne Kirss, Doris Meigas
5. Eluviisid ja keskkonnategurid raseduse ajal
1) füüsikalised ohutegurid
koostoime korral ioniseeriva kiirgusega;
g) süsinikmonooksiid;
h) orgaanilised lahustid;
i) naha kaudu tervist kahjustavad kemikaalid;
j) kokkupuude ainete ja segudega, mis on mutageensed sugurakkudele, kantserogeensed, reprotoksilised, erituvad rinnapiimaga last ohustavas hulgas
5.9. Saun, juuksehooldus ja iluprotseduurid
Ema hüpertermia vararaseduse ajal on seotud sagedasema neuraaltoru defektide esinemisega
lootel (B). Saunas ja soojas vannis käimine ei ole seotud suurema riskiga rasedustüsistuste
tekkimiseks (C). Ultraviolettkiirgus võib soodustada pigmentatsiooni, mida tuleb arvestada nii
loomuliku kui tehisliku ultraviolettkiirguse korral.
Juukse- ja nahahooldusel kasutatavatel kemikaalidel/värvidel jm. ühenditel ei ole leitud teratogeenset toimet. Andmed rasedustüsistuste esinemise kohta on vastukäivad, mistõttu võiks
raseduse esimesel trimestril vältida juuste kokkupuudet kemikaalidega (D).

Eespool on loetletud ravijuhendi autorid, kes on probleemiga tegelenud süvendatult. Võite ekirja teel nende poole otse pöörduda. Ka on suuremates naistenõuandlates ja noorte nõustamise keskustes psühholoogid, kellega saaks erisoove arutada.
Arvan, et enamik kogemustega naistearste ei pooldaks seda otsust, sest see on seotud valuga, ebamugavusega, B-hepatiidi ja HIV riskiga jms. Loode on väga tundlik alla 12. rasedusnädala.
Mina annaksin nõu keskenduda oma rasedusele, rasedus on naise elus tähtsaim otsus. Ehk aitaks teid oma ema otsuste langetamisel.
Igaljuhul, ükskõik kuhu pöördute, öelge alati, et olete rase, siis on võimalikud teatud ettevaatusabinõud.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7