Rasestumine pärast emakaõõne abrasiooni 06.06.21 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen varasemalt sünnitanud kaks last.
Mul oli 6 kuud tagasi raseduspeetus. Puhastus toimus haiglas vaginaalselt sisestatud tablettide abiga. Kolm nädalat hiljem kontrollis selgus, et emakaõõs ei ole puhastunud. Läksin haiglasse ja teostati emakaõõne abrasioon. Peale seda läks menstruatsiooni tsükkel täiesti sassi ja alakõht hakkas pidevalt valutama. Kuna on soov siiski veel rasestuda, käisin oma murega günekoloogi vastuvõtul, võeti suguhaiguste proovid, mis olid korras, ultraheli samuti korras. Soovitati kolm kuud võtta rasestumisvastaseid pille, et tsükkel korda saaks.
Tänaseks olen võtnud kolm kuud rasestumisvastaseid tablette, nagu soovitati, aga nende ära jätmisel on tsükkel ikka sassis ja alakõhus on ikka pidevalt terav valu.
Soovime abikaasaga siiski kolmandat last veel. Seetõttu küsin, kuidas oleks võimalik veel menstruatsioonitsükkel korda saada? Kas on oht, et emakaõõne abrasiooni tõttu ei ole mul võimalik üldse enam rasestuda ja sellepärast on tsükkel sassis?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 28-aastane

Te olete noor, seetõttu eriliseks muretsemiseks põhjust ei ole. Soovitused:
1) kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad ja lugege menstruaaltsüklite pikkused; normaalsed menstruaaltsüklid on 21 kuni 35 päeva, need ei vaja ravi
2) tähtsaim on hoopiski ovulatsioonide toimumine; ilma ovulatsioonideta rasedust ei teki ja reeglina ei kujune ka kahefaasilist normaalset menstruaaltsüklit; ostke apteegist ovulatsioonitestid või tutvuge viljakusmonitor.ee võimalustega
3) kui rasedus ei saabu aasta jooksul peale antibeebipillide lõpetamist, siis võiks selle murega pöörduda naistearstile; kirurgilise abrasiooni järgselt võivad väga harva sulguda munajuhad emaka poolsetest nurkadest, ka järgneva põletiku tõttu; abrasioon tsüklit ei mõjuta, küll aga peetunud raseduse/abordi järgne /munasarjade šoki/ seisund.

Seniks kaunist suve ja positiivset testi soovides

G.Litter M.D.
naistearrst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7