Lapse saamine vanuses 40+ 23.03.21 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen 42aastane, hea tervisega ja heas füüsilises vormis, pigem tervislike eluviisidega; tavaliselt peetakse mind mu vanusest märksa nooremaks. Mul on üks teismeline laps. Olen olnud seda meelt, et 40+ ei ole riskide tõttu enam õige vanus raseduseks ja sünnituseks, kuid mitmed asjaolud on siiski pannud mind sellele võimalusele mõtlema. Olen teadlik, et n-ö riskirasedatele on ette nähtud täiendavad uuringud, mille eesmärk on skriinida geenihaiguste kõrgendatud riski, samuti sellest, et normis uuringutulemused ei välista siiski sajaprotsendiliselt väärarenguga lapse sündi. Ma ei taha võtta asjatuid riske ja seetõttu uurin, kas lisaks on võimalikud ka mingid uuringud naise tervise osas enne võimalikku rasedust, et tuvastada tulevase ema terviseseisund ja see, kui riskantne või riskivaba oleks rasedust planeerida. Ehk kas naise tervist hinnates on võimalik tuvastada kõrgendatud riski ebaõnnestuvaks raseduseks või lapse väärarenguks, geneetiliseks haiguseks? Uuringud, mille olen leidnud, tunduvad pigem andvat üldise pildi suguliste haiguste puudumisest, verepildist jms, ega anna infot võimaliku tulevase ema organismi bioloogilise vanuse ega geneetiliste haiguste riski kohta. Loomulikult mõistan, et ükski uuring ei anna täielikku kindlust. Kaaluksin uut rasedust vaid juhul, kui ei ole suurt riski loote väärarenguks.

Tänan Teid ette!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 42-aastane

Teie kirjast loen:..." kuid mitmed asjaolud on siiski pannud mind sellele võimalusele mõtlema."
See on ju ometigi tore. Kergendav asjaolu on see, et olete juba sünnitanud. Reeglina on korduv sünnitamine lihtsam.
Aga otsuse peate tegema kohe. Aega ei ole, risk tõuseb vanuse tõustes. Eestis on kunstlik viljastamine alates naise vanusest 41 tasuline teenus. Ka kunstliku viljastamise edukus sõltub naise ehk munaraku vanusest. Sageli tuleb kasutada doonorite munarakke. Munaraku doonoriks saab olla kuni 35.
Ehk ongi parim mitte hoiduda ja loota, kuidas läheb. Kui antakse, siis on ka lahendused olemas,
Kui olete rase, siis tuleb nõustuda kõikide rasedatele pakutavate geneetiliste uuringutega. Seadused kaitsevad naisi ja väärarenditega rasedusi saab Eestis katkestada kuni 21+6 arstide konsiiliumi otsusega.
Esimene samm on rasestuda.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7