Duphaston raseduse ajal 12.11.20 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Soovin küsida Teie arvamust, kas peaksin alustama raseduse alguses Duphastoni tarvitamisega. Mul on diagnoositud PCOS ning menstruatsioon on olnud väga ebaregulaarne. Viimastel aastatel olen muutnud on eluviise ja toitumist ning menstruatsioonid on sagenenud (6-8x aastas), kuid enne seda oli menstruatsioon harvem kui kord aastas.

Esimest korda jäin rasedaks (ilma ravimite või stimulatsioonita) selle aasta kevadel, kuid see rasedus peetus (6+1). Käisin selle tõttu erinevatel põhjustel mitmete erinevate arstide juures, kes kõik andsid mõnevõrra erinevaid soovitusi edaspidiseks. Üks arst soovitas hakata võtma koheselt Duphastoni kohe, kui jään uuesti rasedaks ja kirjutas mulle ka retsepti, et saaksin neid kohe tarvitama hakata. Kuna arstide vahet jooksmist oli palju, siis küsisin selle kohta veel ühelt arstilt, kes aga ütles, et tema arvab, et ei peaks võtma, aga kui tahan, siis muidugi võib.

Nüüd olen uuesti rase ning ei oska seisukohta võtta, kas hakata koheselt Duphastoni võtma või mitte? Arsti juurde nii varajase rasedusega veel ei lähe ja aegagi poleks ilmselt koheselt saada. Mainin ka seda, et mul on ka kilpnäärme alatalitlus ja võtan L-Thyroxini (50 mcg).

Kas otsustamisel aitaks teadmine, milline on minu progesterooni tase? Käiksin seda ise mõõtmas ja otsustaks selle põhjal? Kas peaks teadma veel mõne hormooni taset, et seda hinnata? Või siis lihtsalt võtta või mitte? Ühest küljest ei tahaks ilma asjata ravimeid tarvitada, kuid samas tahaks teha enda poolt kõik, et kevadine ei korduks.
Kas selle tarvitamine võib kaasa tuua ka mingeid ohtusid?

Aitäh vastamast!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, igal juhul soovitan alustada Duphastoniga20mg pàevas. Voite teha ka enne analûûsi progesteroonile, kui tundub et ei taha enne ravimit vôtta. Samas norm váártused on vàga suurte koikumistega, siis olulist môtet sellel pole. Aga kui on voimalus analûûs kiirelt teha ja kohe ka raviga alustada. Kilpnààrme rohtu vôtke edasi. Dr Kadastik