Raseduse planeerimine 08.11.20 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen 31aastaseks saav naine, lapsi veel pole.
Selle aasta alguses sain partnerilt HPV viiruse (tüved 53 ja 66), kolposkoopias vastas leid CIN 1-le, jäeti jälgimisele, aasta pärast uus kontroll.
Umbes 2 aastata tagasi oli munasarja tsüstide kahtlus, kuid 6 kuu pärast uuesti kontrolli minnes ultrahelis neid enam ei tuvastatud.
Nüüd käisin uuesti kontrollis, üks munasari on üleni tsüstidega kaetud, lisaks diagnoositi sadulemakas 47x36x48,3 mm, mida arst pidas ka väga valulike menstruatsioonide põhjuseks.
Viimasel ajal esineb paari päevase vahega enne menstruatsiooni pruunikas voolus ja ka paar päevase vahega pärast selle lõppemist on voolus pruunikas.
Kas selliste asjaolude esinemisel on mõistlik rasedust planeerima hakata kohe või peaksin ootama? Kuidas kõik see võib mõjutada rasedaks jäämist ja raseduse kulgu? Kas peaksin tegema veel mingeid uuringuid?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Emakakaela muutuste osas on mõistlik jääda jälgimisele, suure tõenäosusega muutus võib kaduda. Kuna tegemist emaka väikese omapäraga, mida ei peeta väärarenguks, siis seda ei peeta oluliseks ebasobivaks faktoriks edaspidise rasestumise osas. Arvestades teie vanust, siis rasestuda soovitaks ikkagi enne 35 aastat. Peale seda võivad tekkida muud probleemid, et teil ei ole lihtne rasestuda. Kõik on muidugi väga individuaalne. Munasarja tsüstid on suure tõenäosusega mööduvad.(funktsionaalsed). Kui teil menstruaaltsükkel korras, siis ei ole sellega probleemi. Kontroll 1 pärast igati vajalik. dR Kadastik