Sünnitamine pärast keisrilõiget 29.04.20 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, lugupeetud Ülle Kadastik!

Sünnitasin oma esimese lapse veebruaris 2019. aastal erakorralise keisrilõike teel, seega soovin teada, kas ma võin 2020. aasta augustikuus mõelda teise lapse tegemise peale, või on see liiga vara? Kaua peab hoidma vahet, et oleks turvaline raseduse kulg? Augustis 2020 saab laps 1,5 aastaseks, seega, kui sünniks järgmine laps 2021. aasta mais, oleks mu esimene laps 2-aastane ja 3-kuune.

Küsin ka, kas peaks tulema antud küsimuses vastuvõtule või piisab siinsest küsimisest? Novembris 2019. a käisin viimati naistearsti vastuvõtul ja siis selgus, et emakas on nüüd retroasendis - kas see ka mõjutab kuidagi uuesti rasestumist? Teeb see rasestumise raskemaks? Tookord ütles mulle naistearst vastuvõtul, et kõige varem võib rasestumisega proovima hakata, kui esimene laps on 1,5-aastane.
Aga soovin ka Teie seisukohta teada selles küsimuses.

Kas on ka võimalik läbivaatuse teel kindlaks teha, kui suur on emakaarmi paksus või pole võimalik? Seega, kas peaksin tulema vastuvõtule? Praeguses kriisiolukorras ja koroonaohu tõttu ei taha seda väga teha.

Kuna olen juba 35-aastane, siis ei taha väga järgmist rasestumist enam edasi lükata, aga soovin teada, mis riskid võivad olla, kui on järgmine rasedus ja esimene rasedus lõppes erakorralise keisriga.

Kas on ka võimalik, et järgmise sünnituse saan ise valida, et see toimub keisrilõike teel, mitte ei pea nii kaua kannatama, kui asi juba kriitiliseks muutub ja siis nagunii otsustatakse keisrilõike kasuks?

Üks küsimus puudutab ka raseduseaegset tupeseent: esimese lapsega esines seda sagedasti - kas tohib määrida sel ajal Klotrimasool kreemi või ka tupeküünlaid kasutada - kas need on piisavalt ohutud raseduse ajal?

Tänan ja jään Teilt vastuseid ootama!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, arvestades tänapäeva õmblusmaterjale, siis ei pea pikalt ootama ,et uuesti rasestuda. Seega teie valik aja osas on igati mõistlik. Tegelikult kui rasestumine toimuks alla aasta eelmisest keisrilõikusest , siis võiks pisut kahelda. Kui teil ühtegi kaebust pole, mõtlen pidevale veritsusele ja valudele, siis võiks kahtlutada,et teil on emakaarmi defekt. Sel juhul tuleb otsustada, kas see vajab korrektsiooni enne rasestumist või ei vaja(väikesed defektid ei vaja). Kui teil kaebusi pole, siis otsest vajadust UH-ga vaadata emakaarmi seisundit pole näidustatud. Kuidas kulgeb teine sünnitus, on raske ennustada. Samas ,kui esimene lõppes lõikusega, siis tõenäosus, et tuleb uuesti keiser on kusagil 50%. Sõltub paljuski otsesest põhjusest, miks te ise ei sünnitanud. Võimalik ,et seekord plaanitakse kohe operatsiooni. Ütlen veelkord , seda ma ei oska täpselt öelda. Loomulikult ise sünnitada on igati parem kui keisrilõikus, aga igakord see kahjuks ei õnnestu.Tupeseene raviks klotrimazol on rasdesue ajal lubatud, mingit mõju lapsele pole tõestatud.

DRKadastik