rasestumine 49-aastaselt loomulikul teel 12.01.20 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
olen 48 aastat ja 6 kuud vana. Olen olnud 1 kord rase 25-aastaselt ja sünnitasin terve lapse. Saan aru, et mul on pre-menopaus. See hakkas 46-aastaselt, mil mu perioodid muutusid ebakorrapäraseks intervalliga keskmiselt 2 kuu tagant, kuni 15.veebruar 2019. Siis tuli 4 kuud paus. Alates aprill 2019 olen olnud regulaarse partneriga vahekorras, kellega sooviks ka last saada. Kui mu periood algas 5.juuni 2019, siis see oli väga valus ja enne seda olid mul ka iivelduse perioodid, et ma mõtlesin et olen rase. Kas on võimalik, et oli hoopis iseeneslik katkemine, olen lugenud, et seda võib ka perioodiga segamini ajada? Küsisin siis infot günekoloogilt loomuliku rasestumise suhtes ja sain vastuse juuli 2019 et järgmise aasta jooksul tuleb mul viimane periood ja siis menopaus ja pre-menopausi ajal on perioodid ilma ovulatsioonita. See vastus põhines andmetel kuidas mu perioodid olid september 2018 kuni juuni 2019. Perioodi alguspäevad: 26.september 2018, 5.november 2018, 27.november 2018, 14.jaanuar väike vereritus, 21.jaanuar 2019, 15.veebruar 2019, 5.juuni 2019, 15.oktoober 2019, 2.jaanuar 2020. Siis oktoober 2019 tuli mul mõnepäevane vereeritus, mille loeksin perioodiks. Kuid korralik periood algas 2 jaanuar 2020. Mäletan, et 14.detsember kuni 19.detsember 2019 mõtlesin jälle, et olen rase, sest mul oli niisugune tunne. Kuid praegu arvan, et võib-olla oli see tunne seotud ovulatsiooniga. Varasemalt pole ma kunagi tundnud ovulatsiooni toimumist. Kuidas te kommenteeriksite seda? Kas see on seotud sellega, et menopaus läheneb? Teisalt, mul ei ole mingeid menopausi tundemärke nagu kuumaperioodid. Olen lugenud ka, et pre-menopaus kestab 4-8 aastat. Kas võib arvata, et 17.detsembri 2019 paiku oli mul viimane võimalus rasestuda loomulikul teel? Või teisalt kas oleks raseduse korral võinud juhtuda ka iseeneslik katkemine, kuna olen nii vana ja pre-menopausi periood?
Tänades

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, suure tõenäosusega teil ebaregulaarne tsükkel seotud ikka üleminekuperioodiga. Kõigil ei peagi esinema kuumahoogusid, üleminek avaldub ka ainult tsüklihäiretena. See, et te olite rase või jääte veel loomulikul teel rasedaks on kaduvväike, praktiliselt pole võimalik. Rasedust meenutavad sümptomid on pigem seotud jällegi üleminekuperioodiga. Ovulatsiooni teie vanuses ei toimu, tunne on pigem seotud jällegi prekliimaksiga. Võib esineda ka rindade pinget, jällegi seotud üleminekuga. Rasestumine oleks võimalik ainult kunstlikul teel kasutades doonormunarakku. DRKadastik