Rasestumise aeg 27.08.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, mul on järgmine küsimus. 9.augustil käisin naistearsti ja günekoloogi vastuvõtul, kuna sain positiivse rasedustesti. Küsiti viimaste päevade algust, mis antud juhul oli 18.juuni 2018. Tehti vaginaalne ultraheli ja öeldi, et embrüo suurus vastab 7+3 rasedusele, mis arvestati viimase menstruatsooni järgi. Selle järgi oli eeldatav rasestumise aeg 2-5 juuli. Kuid kas on võimalik, et olles 13.juuni vahekorras võis viljastamine toimuda varem ja see mida pidasin päevadeks oli hoopis pesastumine ning olen tegelikult juba veidi pikemat aega rase? Kui täpne on seitsmendal nädalal tehtud ultraheli ? Tänan vastamast.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 22-aastane

See on sage küsimus esmasrasedate hulgas, aga tuleb kohe selgeks teha, et täpset embrüo pesastumise aega ei saa määrata. Tähtsaim sünnitusabis on see, et sündiks ajaline vastsündinu, sünnitusabi täpsus on +-2 nädalat. Sünnitusabis on kokkuleppeline tähtsaim daatum viimase menstruatsiooni 1. päev, sest see on enamasti objektiivne, aga mitte alati, nagu ka teil.
Ultraheli arvuti arvestab suurima võimaliku raseduse viimse menstruastiooni järgi. Ultraheliuuringul mõõdetakse embrüo või loote kehapikkust, mis on ka osaliselt subjektiivne, sest iga arsti silm ja käsi näeb ja paneb punktikese oma kogemuse järgi. Selle suuruse nimi on loote gestatsiooniaeg.
Veelkord: tähtsaim on ajalise vastsündinu sünd, sünnitusabi täpsus on +-2 nädalat.
Kõik muu, n roosa-sinine, mõned päevad kõikumist jms, ei oma väga suurt tähtsust.
Arstiabi on vaja siis, kui suurused ja tähtajad on üle 2 n erinevad, siis tuleks välistada raseduse peetumine, hiljem raseduse ülekandlus jms.

Olete noor ja terve, nautige rasedust ja oodake ajalist tervet vastsündinut. Mitte kõigil rasestumine ei õnnestu ja tekib mitmeid raseduspatoloogiaid, eriti (naise, munaraku) vanuse tõustes.

Rasedust kontrollitakse kuni 13+6 ja mõõdetakse nn kuklavolti väärarendite välistamiseks.
Täpseim ultraheliuuring ehk loote anatoomia uuring on 20+-1 nädalate jooksul, mis on päris lähedal ka sünnitustähtaja määramisel.

Galina Litter naistearst.ee
veebiregistratuur.ee