Ultraheli 25.06.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen 15 nädalat rase. Olen käinud kolmes erinevas ultrahelis kolme erineva spetsialisti juures, kus on pandud erinevad sünnituse tähtajad - KV uuringu tähtaeg kolm päeva menstruatsiooni järgi pandud tãhtajast ees ja kaks varasemat ultraheli tãhtaega 2 ja 3 pãeva menstruatsiooni järgi pandud tãhtajast tagapool.

Kas vóin täiesti kindel olla, et viljastumine ei vôinud toimuda kaks pãeva ennem viimast menstruatsiooni? Kas ultrahelid vôivad eksida? Kas ultraheli näitab ikka raseduse vanust, st tegelikult on loode kaks nâdalat vãiksem?

Ette tãnades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 32-aastane

Mitte ükski uuring ei näita 100%, millal oli viljastumise aeg täpselt, seda ei saa kahjuks kunagi teada. Võimalik, et soovite hoopiski kinnitada isadust. Selleks on hoopiski teised geneetilised uuringud:
meie kodulehel on kunagi kehtinud andmed, aga saate uurida:
http://naistearst.ee.klient.veebimajutus.ee/?pid=15&sid=1509
Rasedusaegne isaduse tuvastamine
Raseduse ajal saab isadust tuvastada looteveeuuringuga või koorioni biopsiaga. Koorioni biopsiat tehakse ainult Tartu Ülikooli kliinikumi naistekliinikus ning see protseduur tähendab ultraheli all süstlanõelaga läbi kõhu eesseina koorioni proovi võtmist.
Proovi võtmiseks on sobivaim aeg 10.-11. rasedusnädal. Protseduuri keerukase tõttu on kliiniku juht dr Aivar Ehrenbergi kinnitusel ligikaudu 1-4 protsendiline oht raseduse iseeneslikuks katkemiseks. Ehrenbergi sõnul tehakse seda analüüsi üliharva - paarkümmend korda aastas.
Lootevee uuringu tegemiseks on sobivaim proovi võtmise aeg 15.-16. rasedusnädal. Lootevett võetakse ultraheli all süstlanõelaga läbi kõhu eesseina. Protseduur on ohutum kui koorioni biopsia, kuid raseduse katkemise oht on siiski tavapärasest poole kuni ühe protsendi võrra suurem. Aastas tehakse seda protseduuri umbkaudu tuhandel korral.
Lootematerjali võtmise protseduure tehakse Tartus Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinikus, Erakliinikus Elite
Tallinnas Nova Vita Kliinikus

Loote ultraheliuuring on suures osas subjektiivne uuring, täpsus sünnitusabis on +-2 nädalat, sest ajaline täiskantud vastsündinu on 37+1 kuni 41+6 päeva.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid