Raseduse algus ja lennureis 25.11.17 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen I tüübi diabeetik (25aastat, viimane kolme kuu keskmine 7,2), nüüd olen rase (viimane menses 17-21.oktoober, rasedustestid näitavad positiivset, kolmapäeval tehtud hCG oli samuti 800). Tsüklid on terve elu olnud ebaregulaarsed, varasemalt olen tsükli reguleerimiseks kasutanud Duphastone´i ja rasestumisvastaseid pille. Alates 2016.aasta juulist ei võtnud midagi ja nüüd suureks üllatuseks (ja rõõmuks) jäin rasedaks. Lisaks võtan L-throxyne´i (1 tablett päevas) ja 0,5 tabletti Dostinexi nädalas. Ämmaemanda juurde sain aja 1.detsembriks, aga tahaksin veel enne arsti arvamust. Peaksin 8.detsembril lendama kaheks nädalaks reisile - kas 13h lennureis on praeguses nii varases staadiumis ohutu? Muidu tunnen end hästi, aga ei tahaks riske võtta. Kas raseduse hoidmiseks oleks vaja mingeid ravimeid lisaks?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmestest selgub, et olete 30-aastane juveniilse diabeediga patsient

Rasedus on suur õnn kõigile, aga tõenäoliset eriti teile, sest anamnees on koormatud ja põete tõsist haigust, mis raseduse ajal võib olla ettearvamatu ja võite vajada kiiret professionaalset abi.
Rasedus tõstab oluliselt tromboosi riski, mis on eluohtlik; tromboosiriski tõstavad veel vanus, ülekaal üle 4kg, lennureis üle 4 tunni jpm.
http://www.ens.ee/Ravijuhendid/raseduse_jalgimise_juhend_2011%20(1).pdf
5.8. Reisimine raseduse ajal

Mina soovitaksin minna koheselt dr Marek Šois eravastuvõtule ja ultraheliuuringule, et täpsustada raseduse kestus ja seisund https://www.ultraheli.ee/
Kui küsite minu arvamust, siis soovitan keskenduda rasedusele, mis on praeguses eluetapis kõige tähtsam.
Arstiabi oma riigis ja oma riigikeeles on kordades odavam ning arusaadavam ja selgem, seega on stressi, muret jm rasedusega kaasnevat vähem.
Käige kiiresti arstil ära, siis on kõik selgem, tegelge oma põhihaiguse raviga, olete kõrge riski rase, ning teid peavad jälgima naistearst ja endokrinoloog.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid