Lühike luteaalfaas 14.11.17 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 31.a naine. Esimene laps on 1a 6k, oleme viimased 4 kuud üritanud last saada, kuid seni pole see õnnestunud. Selle aja jooksul on olnud viis menstruatsiooni, millest vähemalt kahel korral on toimunud ovulatsioon ja ühel korral mitte (esimeste tsüklite ajal ei osanud sellele tähelepanu pöörata ja ei teinud teste.) Ovulatsiooni toimumise korral on luteaalfaas jäänud liiga lühikeseks - 9 päeva. Seega, isegi kui munarakk on viljastunud, pole see jõudnud kinnituda.

Tsüklite pikkused on olnud kõikuvad - 38 päeva, 27 päeva, 36 päeva, 27 päeva. (Tsükkel on alati kõikunud, ka enne esimese lapsega rasestumist.)
Ovulatsiooni toimumise korral on olnud tegemist lühikese tsükliga ja ovulatsioon algas 17ndal päeval.

Pean mainima, et imetan jätkuvalt oma esimest last. Mitte küll palju - kolm korda ööpäevas. Õhtul enne magama minekut kella 20 ajal, varahommikul kell 6 ja lõuna ajal, kella 13 ringis. Kui vähegi võimalik, sooviksin last veel mõnda aega edasi imetada. Hetkel oleks sellest loobumine lapsele väga raske.

Söön paar kuud juba organismi toetavaid ja raseduseks ettevalmistavaid Pregnacare vitamiine. Toitun tervislikult, ei tarvita kohvi ega kofeiini sisaldavaid jooke.

Kuidas oleks võimalik luteaalfaasi pikendada või ovulatsiooni ettepoole tõsta, et oleks võimalik rasestuda? Kas selleks on apteegi käsimüügis olevaid vahendeid, mida saab ka imetamise ajal kasutada? (Näiteks välismaistes tekstides mainitakse sageli mungapipart ja B12 vitamiini.)

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 31-aastane

Peate tegema valiku: kas imetate esimest last edasi või lõpetate imetamise ja plaanite uut rasestumist ning sünnitust. Kahjuks mõlemad korraga enamasti ei ole võimalikud, sest imetamise ajal on hormoon prolaktiin kõrge, mis pärsib ovulatsioone jm. Mida kauem toidate, seda raskem on loobuda, see on selge.

Uusim on viljakusmonitor.ee ja selle lehel olev info, rasestumist võiksid soodustada uued vitamiinid N.A.I.N.E. ja M.E.E.S.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid