müoomi opp ja rasestumise soov 25.11.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 40 aastane, kaks last, vanem 7 a ja noorem on 11 kuune. Plaanime kolmandat last, kuid ultraheli kontrollis selgus, et emakaõõnes tagaseinas on 0.98 mm suurune müoom, mis deformeerib emaka õõnt. (Aprillis oli info, et emaka lihases 0,8 cm müoomisõlm). Arst ütles, et see tuleks enne rasestumist operatsiooniga eemaldada (hüsteroskoopia). Opp poleks väga pika aja pärast. Mitmelt poolt olen lugenud, et nii väikesi müoome ei eemaldata sageli. Kas minu info põhjal oskate hinnata operatsiooni vajalikkust? Mis kahju võib müoomi paigale jäämisel olla? Kas väikese müoomi opereerimisel võib olla mure, et sellele ei saada nö pihta? Ja kas opist tekkiv arm võib olla hiljem probleemiks? Mul on ka D-vitamiini puudus, perearst ütles, et peaksin seda juurde võtma. Ega see müoomi nüüd järgneva aja jooksul kuidagi mõjuta, ei tahaks, et see kasvaks. Ja arst ütles ka, et kõike ei pruugi ka saada ära, et midagi jääb sellest võibolla ka sisse. Mida see võiks tähendada? Kahjuks otse ei taibanud küsida. Aitäh Teile!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, Sageli emakaõõnde ulatuvad sõlmed, isegi väikesed nagu teil, võivad anda rohke verega tsüklit ja sel juhul igal juhul vajalik eemaldamine. Kui selline sõlm oleks kusagil lihases, siis oleks see täiesti mitteoluline diagnoos, kuna müoom on tõesti hästi väike. UHs ei selgu, kui palju see sõlm ikkagi ulatub emakaõõnde. Juhul kui asub ainult limaskesta all, siis sellest ka probleemi pole. Rasestumine sellise sõlmega on kindlasti võimalik, ainuke probleem kui sõlm emakõõnes kasvõi osaliselt , siis raseduse katkemise võimalus suurem. Põhiindikaatoriks on kindlasti teie menstruatsiooniverehulk ja täpsem UH uuring(võimalusel 3D). Kogu sõlme ei ole igakord võimalik eemaldada, juhul kui see on osaliselt lihases, samas ulatub ka õõnde. Nii väikese sõlme puhul peaks sõlme küll täielikult kätte saama, kui see ikkagi ulatub ka õõnde. DR kadastik