rasedus või tsükklihäire 24.09.14 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Plaanime elukaaslasega pisikest beebit saada, minu puhul siis teine laps (esimene laps on 8 aastane). Viimane menstruatsioon oli 24.08.14-28.08.14. Tsükkel on olnud alati regulaarne 28 päeva. Olen võtnud beebipille (4 a.) ja peale viimast menstruatsiooni jätsin maha. Olin ovulatsiooni ajal vahekorras (07.09.14) ja ka vahetult enne ovulatsiooni kahel päeval. Nädal hiljem hakkasin märkama, et söögiisu on tõusnud, rinnanibud läksid tundlikuks ja vahel lõi alakõhtu kerge valu. Mõtlesin, et jäin rasedaks. Läksin arsti juurde (11.09.14), tegin veretesti, mis osutus negatiivseks, kuna oli vähe aega mööda läinud, siis ei kurvastanud väga, tahtsin lihtsalt kinnitust oma seisundist. Järgmist rasedustesti tegin 19.09.14, mis osutus ka negatiivseks. Oodatud menstruatsioon (21.09.14) jäi ära. Otsustasin, et teen veel ühe testi 23.09.14 ,aga ka see oli negatiivne.
Tavaliselt enne algavat menstruatsiooni on mul alati valutanud rinnad ja kergelt kõht. Menstruatsioon oleks pidanud algama 21.09.14 ja siiani pole midagi ehk siis 4 päeva üle. Siiani tunnen, et rinnanibud kergelt tundlikud, natuke suurenenud valgevoolus, mis on läbipaistev ja lõhnatu, väike väsimus on ka, üle päeva tunnen kõhus gaase.
Küsimus: kas tegemist võib olla tsüklihäire või rasedusega?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 28-aastane.
See on tavaline, et peale antibeebipillide lõpetamist tekib nn füsioloogiline menstruaaltsükli häire, nn postpill amenorrhoea.
Kirjutage üles viimase pilli tarvitamine ja pillivabad päevad.
Korrake rasedusteste üks kord nädalas hommikusest uriinist, tehke ovulatsiooniteste vastavalt õpetusele.
Menstruaaltsükli taastumine sõltub genotüübist ja kasutatud pillide ajast ning nende hormoontasemest ja veel paljust muust. Seetõttu väide "Menstruatsioon oleks pidanud algama 21.09.14 ja siiani pole midagi ehk siis 4 päeva üle. " ei saa alati kehtida.
Kui soovite sünnitada, siis kiiret pole. Aga kui olukord kestab üle 3 kuu, siis võiksite pöörduda naistearstile günekoloogiliseks läbivaatuseks ja günekoloogiliseks ultraheliuuringuks emaka limaskesta paksuse mõõtmiseks jm-ks.
Viljatu paarisuhte uuringuid vajaksite (0,5-)1 aasta pärast, kui väga muretsete.
Kasulik on tarvitada Inofolicut, foolhapet, Pregnacare vitamiine naistele ja meestele.
Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest