Rasestumine üleminekuperioodil ja sellest hoidumine 20.01.14 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 49-aastane. Kasutasin kümmekond aastat Cilesti. Tsükkel oli täpne. Kui see tootmisest maha võeti, siis midagi uut mulle arst enam ei kirjutanud. Ütles, et rasestumise võimalus selles vanuses on väga väike. Viimase tableti võtsin 16. novembril, siis algas paari päeva pärast viimane menstruatsioon. Nüüd on kaks kuud möödas ja olen segaduses. Arvasin, et päevad käivad edasi ning saan ka nn "ohtlikke päevi" määrata. Sooviks olla 100% kindel, et apsakat ei juhtuks. Nüüd küsimus. Mida Te soovitate kasutada? Kondoom on üsna tülikas. Mingeid üleminekuea sümptomeid ma enda juures tähele pannud veel pole (ainult öösel on vahete vahel kuum, aga ei higista eriti).
Tänan ette!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Teie vanuses neid pille pole enam mõttekas võtta. Kuna teil nüüd mensest enam pole pillide lõpetamisest siis ilmselt tegemist prekliimaksiga mil ongi tsükkel ebaregulaarne. Pillid soodustasid menstruatsioonide teket. Kui olulisi klimakteerilisi kaebusi pole, ainult vahel kuumahood, siis ei ole vajalik ka hormoonasendusravi . Nende võtmisel tuleks esialgu samuti menses. Rasestumise võimalus on väga väike, kuid soovitaks teha FSH hormooni, mis näitab kas on kliimaks tulemas. Kontratseptsiooniks soovitaks tupekuulikesi(polygynax), kui hirm siiski rasestumise osas olemas. Neid saate käsimüügist. Soovitaks ka hormoonspiraali. Teie günekoloog võiks teid täpsemalt nõustama-. Dr Kadastik