Rasedus 07.12.13 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere
Mulle tehti augusti lõpus erakorraline keisrilõige (ülekantuse tõttu hakati sünnitust eelmisel õhtul esile kutsuma, järgmisel päeval kell 12 sünnitustuppa ja ca kella 18 ajal oli avatus ikka veel vähene ja loote südametoonid pärast tuhu langesid alla normi). Raseduse ajal leiti kaks müoomisõlme:
Nädalal 13+6: tagaseinal intramuraalne müoomisõlm 41*37mm, deformeerib emakaõõnt ja eesseinas platsenta all intramuraalne müoomisõlm 36*24,6 mm.
Nädalal 20+2: tagaseinal intramuraarne-submukoosne müoomisõlm 37-29,7mm - kasvudünaamika puudus ning eesseinal platsenta all intramuraalne müoomisõlm 31,4*19,8mm - kasvudünaamika puudus.

Alates nädalast 31+6 need enam ei visualiseerunud.
Samuti 13-ndal päeval pärast keisrilõiget haava ülevaatuse visiidil vaadati ultraheliga ka müoomisõlmesid, kuid need ei visualiseerunud.

Sünnitusjärgsesse kontrolli sain 13-ndal nädalal pärast sünnitust, mil enne seda oli 10-nda nädalal lõpus ka esimene menstruatsioon. Ämmaemand suunas tulevaks (s.o 15-s nädal pärast sünnitust) nädalaks ultrahelisse müoomisõlmede kontrolli ja andis ka infot, et seoses toimunud keisrilõikega võib rasestuda aasta pärast lõikust.
Nüüd 14-ndal nädalal ootasin uuesti menstruatsiooni, aga mis ei ole alanud. Kahtlustasin rasedust ja tegin kaks testi, mis osutusid positiivseks.
Nüüdset nii kiiret rasestumist ei planeerinud, küll aga mõtetes oli saada ka teine laps esimese lapse kaheaastaseks saamise ajaks.

Praegu valdab mind aga mure, et mis võimalused edaspidiseks võiks olla, st mis ohud võivad ühel või teisel viisil kaasneda, st kas peab tegema aborti?

Samuti on ka küsimus, et kas ma võin oma esimest kasvavat last tõsta, kes on juba praegu üle 5 kg?

Aitäh.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Müoomisõlmed võivad raseduse aja kasvada kuid hiljem isegi taanduvad ja eriti peale sünnitust. Kui teil esimene rasedus oli müoomidega ja kõik oli hästi, siis ei ole näidustust uus rasedus katkestada. Om alast võite ikka tõsta. Dr kadastik