Varajane rasedus ja toidulisandid 20.12.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
olen 6-7 nädalat rase. Käisin juba ka arsti juures - Uh-s oli näha loode ja südametegevus. Arst ütles aga, et talle ei meeldi, et lootekott on tunduvalt suurem kui peaks olema. Milliseid ohte see põhjustab?
Lisaks olen mures, sest kasutasin raseduse esimesed 4 nädalat vitamiine, mis polnud mõeldud rasedatele ( http://fitshop.fitness.ee/spetsiaal/0/readmore/106/Vita-Min%20multiple%20Sport%2060Mega/ ) ning lisaks põlveliigestele glükosamiini kondroitiiniga 800mg päevas. Millised ohud sellega kaasnevad? Kas vitamiinide võimalikust üledoosis põhjustatud riske saab hiljem uuringutel tuvastada? Olen väga mures, ette tänades vastuse eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 27-aastane. Teie mure on mõistetav, kuid rahustuseks võin kohe öelda, et ultraheliuuring on osaliselt isikust sõltuv ja subjektiivne, sest iga isik näeb erinevalt ja alati on võimalik erinev tõlgendamine. Nõustun dr Kai Haldrega, kes on ühel koolitusel öelnud, et igat märki ei peaks väljendama ja tekitama liigset ärevust.
Rasedustega on nii, et raseduse kasvades saab kõik niigi selgeks või selgemaks.
Lootepõis on kindlasti kõigil erinev. Lootevee hulka nii varajases arengus üldjuhul ei hinnata. Liigselt lootevett: hydramnion, polyhydramnion, esineb teatud infektsioonide puhul jm juhtudel, aga seda hinnatakse raseduse järgus üle 20 n.
Liigne muretsemine ei tule kasuks, hetkel on ju loode ja tema südamelöögid näha.
Te olete noor ja terve inimene ja ka teie maks on noor ja terve ning saab organismi keemialaboratooriumina hakkama kõikide keemiliste ühendite lagundamisega.
Ärge liigselt muretsege, sest murest ei ole abi, nõustuge vajalike uuringutega: kuklavoldi uuring kuni 13+6 ja loote anatoomia 20+-1 nädalal, lisaks hormoonide uuringud veeniverest kolmiktestile 15.-17. nädalal. Tarvitage vitamiine rasedatele ja foolhapet väärarendite profülaktikaks.
Pirita Perearstikeskuses on vastuvõtud rasedatele sooviga sünnitada teisipäeviti. Soovi korral broneerige aeg online teel ja meili teel ööpäev läbi või telefoni 6014331 teel vastuvõttude ajal.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt