Down ja NT uuring / OSCAR uuring 24.10.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Ma tahaks väga mõne asjatundja arvamust sellisel teemal nagu OSCAR testis uuritav marker nimega näonurk.

Nimelt on meie lugu selline, et riiklikus haiglas tehtud I trimestri skriining oli normaalne, riskid madalad. Downi risk ilma NT-ta oli 1:8000, koos NT-ga alla 1:10000. NT ise oli 1,7.
Oma raha eest otsustasime minna koos mehega ka OSCAR uuringut tegema, põhiliselt soo teadasaamiseks. Saime ka teada, et tütreke tulemas. Lisaks saime igasugust infot, mis kõik hästi ja normaalne on. Veri oli minul hea, südame uuringud normaalsed, kuklavolt, ninaluu ja muud pisemad markerid nagu sooled, põis jms, mis seal veel uuriti, oli ka OK. Ainus asi, mis oli veidi piiripealne, oli näonurk. Meil oli see 89 kraadi. Kuni 85 pidi olema normaalne. Lai nurk pidi viitama Downile.

Arst, keda paljud peavad Eesti parimaks, ütles ka, et see nurk pole üldse nii tähtis näitaja kui ninaluu ja kuklavolt ja teised markerid, kuid ikkagi muretsen. Internetist lugesin ingliskeelset uuringut, et normaalsetel lastel ei ole see nurk üle 85.

Mida arvavate teie kui igapäevaselt rasedatega kokkupuutuv spetsialist? On olnud juhtumeid, kus kõik näidud on korras, kuid laia näonurga tõttu sünnib ikka Down? Kui levinud see Downide sünd üldse Eestis on? Palju on selliseid juhtumeid aastas, mil uuringud olidki kõik korras, aga laps ikka Down?

Hektel olen juba rase üle 20 nädala, tehtud on ka looteanatoomia, mis oli korras. Ikka on aga kogu mu raseduse mind saatnud see hirm, mille põhjuseks on see sama näonurk. Mis siis, kui pärast sündi selgub, et laps ikka on Down? Kardan seda haigust täiesti paaniliselt!

Palun sisendage kindlust või lihtsalt öelge, kuidas Teie kogemused näitavad? On paljudel lastel see nurk nii ebanormaalne, kuid laps ise ikka normaale? Tahaks oma rasedust nautida, kuid kuskil kuklas ikka vasardab kogu aeg see jube mõte, et miks küll see nurk selline oli.

Ootan väga Teie vastust ja aitäh juba ette,

D.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Loote skriiningu l on oluline NT ja verest võetud näitajad. Kõik tulemused pannakse ühte valemisse ja kui isegi NT on piiripealne või kõrgem ja valemi tulemus on korras, siis riski pole. Näonurk ei oma mingit tähtsust. Tõesti on kirjeldatuid selle mõõtmist ja lisatud antud valemisse. Oluline on lõpptulemus. Kui test on korras, siis mingit riski teil pole. Näonurga mõõtmist reeglina ei tehta ja juhistes ei oma see mingit tähtsust. Ainuke, mis see mõõtmine teha saab, on patsient elevile ajada. Lugupidamisega Ülle kadastik