Makrosoomne loode 04.10.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere
Olen 35.nädalat rase ja elan välismaal. Beebi kaalub oletatavalt praegu umbes 2,5 kg ja arstid muretsevad ta sünnikaalu pärast (eeldatavasti kuskil 4 kg ringis).
Mis hetkest loetakse Eestis beebit/loodet makrosoomseks? Kas Euroopa eri regioonides on selles suhtes erinevad kriteeriumid? Millistel tingimustel on vaja varasemat sünnituse esilekutsumist vôi keisrilôiget?
Tänades

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Laps alates 4kg peetakse suureks. Keisrilõike vajadus ikka selgub ka sageli sünnituse käigus. Kõik oleneb naise suurusest,naise vaagnast ja lapse sobivusest vaagnasse. Suuremad naised avara vaagnaga saavad sünnitada ka suuremaid lapsi probleemita, seega tuleb läheneda individuaalelt. Lapse kaal ka alla 4 kg võib mõnele emale osutuda suureks ja vajalik teha keisrilõikus. Kindlaid kriteeriume beebi suuruse ja keisrilõikuse vajaduse osas pole. Dr Kadastik