Sport raseduse ajal 29.08.10 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 42-aastane ja esimest korda rase, käsil on 6. nädal. Rasestusin IVF teel, kuna munajuhad olid ummistunud. Kõik muu, hormoonid jms toimivad suurepäraselt, enesetunne on väga hea. Olen viimased 10 aastat palju sporti teinud: maratonijooks, trepijooks 31 korrusele, igal hommikul 80-100 kätekõverdust, kõhu- ja seljalihaste harjutused (eri asendites 600-800 kordust), ujumine jms. Olen lugenud et esimesel trimestril võib harjumuspäraselt spordiga jätkata. Jooksust ma siiski loobusin ja teen selle asemel pikki jalutuskäike. Kas on aga ok kõndida järjest ja kiiresti 7-10 km? Kui aktiivselt tohin jätkata kätekõverduste ja kõhu- seljalihaste harjutustega? Suur tänu juba ette!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Õnnitlen teid, oodatud rasedus on naise elus olulisim sündmus.
Loen teie kirjast, et olete olnud tubli sportlane ja tunnete end hästi. Kuid, 29 aastat naistearstina töötanud (va. lapsepuhkused), julgen kogemustele toetudes öelda, et tasuks järgida rasedate režiimi. Kunagi soovitati: mitte ratsutada, mitte sõita mootorrattaga, mitte kanda raskusi, mitte tõsta raskusi, mitte teha raskeid füüsilisi harjutusi jpm. Kui mingitel põhjustel rasedus peaks katkema, siis oleks see suur mure ja kaotus. Sageli paljud naised süüdistavad ennast ja otsivad põhjusi endas: ehk oleks saanud midagi teha teisiti.
Teil on õigus, tavakehakultuuriga võiks jätkata, kui on hea enesetunne. Hea on ujumine, rasedate vesivõimlemine, kepikõnd, jalutamine mere ääres. On mitmeid kohti, kus teostatakse rasedate võimlemist kogenud juhendajatega. Võistlussport, saavutussport, kestvustreeningud, saavutustreeningud oleks arukas ära jätta. 2 kuud peale sünnitust on võimalik kõike jätkata, aga siis on uus kodanik, kes nõuab enamiku oma ema tähelepanust.
Soovitan nüüd keskenduda tähtsaimale: oma elu esimesele, võib-olla ka ainukesele, rasedusele.
Soovitan tarvitada uusi rasedate vitamiine PregnaCaps, Möller`s kapsleid rasedatele, foolhapet väärarendite profülaktikaks. Külastage emadekooli loenguid. Ostke kõik eesti autorite raamatud rasedusest, imikust, väikelapsest.
Kui olete sünnitanud, siis andke minulegi teada. Ootan rõõmuga uudiseid teie perelt.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt