Kas võib tarvitada Lamictali raseduse ajal? 28.01.10 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere olen 19-aastane neiu. Nimelt mul avastati hiljaaegu epilepsia ja ma pean sööma Lamictal 50 mg -seid ravimeid. Mul ei ole taoline epilepsia kus on kogu aeg krambid, vaid esines ainult üks hoog ja olevat pärilik eelsoodumus. Ma pean neid ravimeid tarvitama kaks aastat hommikul ja õhtul üks tablett. Meil oli enne haiguse avastamist poisiga plaanis laps saada. Kas ma tohiksin manustada neid ravimeid ka raseduse ajal või need on lapsele kahjulikud??

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Epilepsia diagnoosimise ja ravimisega tegelevad eriarstid-neuroloogid.
Konsulteerige rasestumise osas oma neuroloogiga. Rasedus tuleb planeerida.
Naistearstidena soovitame juba 2 kuud enne rasestumist hakata tarvitama foolhapet 2-4 mg päevas väärarendite profülaktikaks.
www.raviminfo.ee leheküljel on kirjas:
Rasedus ja imetamine
Raseduse ajal on Lamictal'i võtvate emade lastel suurem risk väärarengute tekkeks. Nendeks väärarenguteks on huule- ja suulaelõhed. Arst võib teile soovitada, et võtaksite raseduse planeerimise ja raseduse ajal lisaks foolhappe preparaati. Rasedus võib ka muuta Lamictal'i toimivust, mistõttu võib osutuda vajalikuks vereanalüüside andmine ja Lamictali annuse vastav reguleerimine.
􀃎 Informeerige oma arsti sellest, kui te olete rase, kahtlustate või planeerite rasedust. Ilma arsti teadmiseta ei tohi ravi lõpetada. Eriti oluline on see juhul, kui teil on epilepsia.
Soovitused: broneerige plaanilne aeg neuroloogile ja rääkige oma soovist rasestuda.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt