Uuesti rasedaks 27.05.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 27 aastane. Varem pole rasedusi ja põletikke olnud. Olen olnud terve naine.
Olin 12 nädalat rase. Kuu aega tagasi tehti abrasioon, kuna lootemuna oli tühi.
Raseduse ajal olid kõik analüüsid korras ja nüüd, hiljem probleeme ja põletikke
pole välja löönud. Kohe peale abrasiooni, tarvitasin Femodeni 1 kuu vältel ja
teist kuud ei alustanud, et normaalne tsükkel kiiremine taastuks.
Tahaksin väga uuesti rasestuda. Vanem kirjandus ja arstid viitavad 5, 6
ootamiskuule. See ootamise aeg on vaimselt nii kurnav. Samas olen lugenud ka
1, 2 normaalsest mensist, et emaka limaskest saaks taastuda.
Millest tuleb, et lootemuna oli tühi? Kas kordumise risk on kõrge?
Kui varsti võib probleemideta ja terve naine raseduse peale mõelda, kui vaim
on valmis?
Milliseid probleeme võib tekkida, kui rasestuda peale 1, 2 normaalset mensi?
Tervitades, K.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere K.
Põhjus, miks lootemuna edasi ei arene võib olla lootemunas endas- mingil põhjusel ( kas viiruslik lootemuna kahjustus, juba algselt kromosoomi või geenimutatsioon jne.) on lootemuna selliselt kahjustatud, et areng ei ole võimalik. Kui põhjus on livideerimata( näiteks geenihaigus, spermapatoloogia )on ka kordumise võimalus olemas. Üldjuhul on siiski tegemist üksiku nn looduse eksimusega, mis edaspidi ei kordu. Kui naisel on esinenud 2 või enam raseduse peetumist või iseeneslikku katkemist, soovitatakse geneetiku konsultatsiooni ja uurida ka partneri sperma kvaliteeti.
Tavapäraselt soovitatakse tõesti mitte rasestuda enne 6 kuud. Kui olete terve naine võite rasestuda ka peale 1-2 normaalset menstruatsiooni (see tähendab 2-3 kuud peale abrasiooni). Varem rasestudes on suurem tõenäosus raseduse iseeneslikule katkemisele, samas kui rasestute varem, ei pea Te loomulikult seetõttu oma rasedust katkestama.
Edu Teile soovides Aire Sekavin