raseduse planeerimine 26.03.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Viimasest sünnitusest on möödas 11 aastat, oleme mõelnud järgmise peale. Tahaks, et riskid loote / lapse tervisele oleksid meie poolt viidud miinimumini. Mees ei ole kunagi suitsetanud, samuti mina; viimased paar kuud ei ole tarvitanud alkoholi, teen trenni. Olen kuulnud, et kui ei ole põdenud punetisi, siis võib need raseduse ajal saada ja see pidavat lootele eriti halvasti mõjuma. Samuti olen kuulnud, et vaktsineerimist võib teha hiljemalt 6 kuud enne rasestumist. Viimasel ajal on mind kimbutanud nohu ja seega pole saanud vaktsineerima minna, samas sooviksin, et mu laps sünniks järgmise aasta mais. Kas see kuue kuu jutt vastab tõele? Mille peale võiks veel mõelda, et riskid oleksid minimaalsed? (esimene laps suri südamerikke tagajärjel, lisaks oli tal hundikurk - keegi ei tea miks; teised lapsed on terved)

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Vaktsineerimise järgselt tekivad punetiste vastased antikehad 2-3 nädalaga. Soovitavalt võiks rasestumine toimuda mitte varem kui 1 kuu pärast. Soovitan enne vaktsineerimist määrata veeniverest punetiste vastased antikehad. On võimalik, et olete haigust põdenud ise seda teadmata.

Kui olete terve naine, ei peaks see , et viimasest sünnitusest on 11 aastat möödas, tõstma riske haigele lapsele. Soovitan siiski enne kui planeerite rasedust külastada naistearsti või perearsti, et mõõta vererõhku, teha tupeanalüüsid, tavaline vereproov ja ka veresuhkru analüüs. Kui olete üle 35, soovitan teha esimese ultraheli uuringu juba raseduse 10-11 nädalal ja mõelda ka lootevee uuringule (amniotsenteesile).

Tervitades Aire Sekavin