A-vitamiini ületarbimine raseduse ajal 07.09.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 36-aastane naine ja 6. nädalat rase.
Lugesin, et raseduse ajal liigne A-vitamiini tarvitamine võib lootel põhjustada väärarenguid.
Kuna söön lisaks toidule multivitamiine ja beeta-karoteeni, siis nendesse süübides avastasin, et olen A-vitamiini tarbinud oluliselt suuremas koguses kui rasedatele (ka tavaolukorras) lubatud.
Nimelt multivitamiinides (1 tbl) on seda 1650 mikrogrammi (retinool) ning beeta-karoteen (1 kapsel) võrdub 1500 mikrogrammi A-vitamiiniga. Ehk siis kokku tuleb üle 3150 mikrogrammi ning selliseid koguseid olen söönud vähemalt pool aastat.
Jätsin tänasest kohe mõlema preparaadi tarbimise.
Kui tõsine on hetkel minu olukord ehk ületarbimine ning kas olen võinud sellega juba kahju tekitada oma lootele?
Naistearsti aeg on alles kahe nädala pärast.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 36-aastane

Vastab tõele, õigem oleks ratsionaalne toitumine. Lisainfo toitumise kohta on TAI Tervise Arengu Instituudi lehel ja professor Mihkel Zilmeri raamta "Normaalne toitumine".
Kuid teatud perioodidel nagu rasedus ja vanuse tõttu on vajalikud spetsiaalsed vitamiinid rasedatele, kasulik on foolhape väärarendite profülaktikaks, n Inofolic vms.
Te ei peaks muretsema, sest esimene uuring väärarendite kahtlusele nn kuklavoldi uuring teostatakse kuni 13+6 ja loote anatoomia uuring 20+-1 nädalatel.
Soovitan mitte liigselt muretseda vaid nautida rasedusaega.

G.Litter M.D. naistearst.ee
veebiregistratuur.ee