rasedaks jäämine 14.03.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lgp. dr. Galina Litter.

Oleme proovinud mehega tulemusteta last saada ligi seitse aastat. Aprillis on meil otsus minna Tartusse IUI-d tegema doonorspermaga. Viga on mehepoolne. Minul on kõik nõutavad analüüsid ja uuringud tehtud, mis on korras. Lasin lisaks sellele ka hemoglobiini ja ferritiini hulga määrata. Hemoglobiin 113, ferritiin 2,8. Eriti ferritiini osas on see madal näitaja. Kas võiks see samuti takistada rasedaks jäämist? Olen võtnud 2 viimast nädalat bio-multi vitamiine, püüan tervislikult toituda. Kuidas mõjub femisoja tarbimine nii enne rasedust kui raseduse ajal? Tean, et liigne muretsemine tuleb kahjuks, samuti seda ka toitumise alal, kuid närvipinge on nende pikkade aastade jooksul tahes-tahtmata väga suureks muutunud, päris pingevabalt polegi võimalik seda olukorda võtta ja siiski iga väike asi, mis on enda poolt tehtud õnnestumise kordamineku eesmärgil, aitab mõnevõrra rahulikum olla.

Olen kuulnud, et tarvitatakse viljatuse puhul munagapipart. Kellel oleks seda hea võtta (minu tsükkel on regulaarne ja hormoonanalüüs korras). Kas oskate veel midagi soovitada, mis võiks aidata?

Tänan Teid abi eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud küsija!

Mõistan Teie muret ja kiidan Teid selle eest, et saate aru, liigne muretsemine ei tule kasuks. Te ei kirjuta oma vanust.

Hgb on madalavõitu, kuid normi piirides. Kuna Hgb on loomne valk, peab sööma kanaliha, loomaliha, maksa jt., taimsetest kuivatatud aprikoose jm. See ei ole takistuseks rasestumisel. Femisoja mõjutab rasestumist ainult läbi Teie mõtlemise.

Soovitused ajakirjast "Tervisetrend" 10/2000:

6 nippi, kuidas rasestuda:

1. Sööge tervislikult ja mitmekülgselt. See tugevdab organismi ning valmistab selle koormuseks ette.

2. Vältige magusat. Maiustamine koormab liialt elundeid ja kurnab organismi.

3. Langetage kaalu, kui olete ülekaaluline. Liigne kehakaal vähendab nii naise kui ka mehe viljakust. Rasedaks jäädes tuleb mahavõtmine lõpetada.

4. Liikuge mõõdukalt. Liigne rabelemine ja spordiga ülepingutamine koormab organismi. Selle tagajärjel võib menstruaaltsükkel muutuda korrapäratuks või menstruatsioon sootuks kaduda.

5. Lõdvestuge. Stress ei lase rasestuda. Kui stress on tingitud siiani tulututest rasestumiskatsetest, otsige meelelahutust, mis Teie mõtted mujale viiks. Isegi kui lõdvestumiseks tunduvad ainuõiged klaas punaveini ja šokolaad, ärge seda enesele liiga rangelt keelake.

6. Loobuge sõltuvusainetest. Suitsetamine ja liigne kohvijoomine takistavad samuti rasestumist.

Palun säästke ka oma mehe hinge. Kiitke teda, et ta nõustub eesolevaga. Juba aprillis lähete Tartusse. Mõelge positiivsele ja küsige lisainformatsiooni raviarstilt.

Loodan koos Teiega, et proovite kõiki kaasaegseid võimalusi.

Soovin Teile rahulikkust ja jõudu muredele lahenduste otsimisel.

Naistearst Galina Litter