rasestumine 14.12.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 21 aastane ja mitmed aastad tagasi mulle pandi diagnoos: polütstiline munasarjade sündroom.Munasarjad on tänapäevani väikseid tsüste täis (üks munasari on veidi paremas seisundis). Menstruatsioonid on algusest peale väga ebaregulaarsed olnud (algasid siis kui olin 14). Alates 16 eluaastast võtan rasedusvastaseid tablette. Pillidega menstruatsioonid läksid. Peale sündroomi on mul ka emakakaela erosioon, mis on sünnist saati. Nüüd on aeg, kus sooviksin last saada. Pole veel proovinud ja antud teemal pole arstiga põhjalikult rääkinud(käin arsti vastuvõtul iga poole aasta tagant kindlasti) . Ta on küll maininud, et peaksid mingeid tablette võtma, kui üks päev otsustan rasedaks jääda aga kahjuks ei mäleta nime. Mida antud diagnoosiga peaks silmas pidama, milliseid abivahendeid tuleb selleks kasutada ja kui tõenäoline on rasedus? Kas antud diagnoosiga avulatsioon toimub tavapäraselt või kuidas on võimalik aru saada, et aeg on käes?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Sarnaseid probleeme on paljudel.
1. Vaktsineerige end koheselt HPV emaka kaela vähki põhjustavate kõrgete viiruste vastu Gardasil 9;
2. Lõpetage antibeebipillide tarvitamine kui soovite rasestuda;
3. Ostke apteegist ovulatsioonitestid ja tehke neid õpetuse järgi;
4. Kaasaegne vahend on viljakusmonitor.ee, tasub proovida;

Olete noor, veel ei ole muretsemiseks põhjust. PAP teste hakatakse Eestis võtma 21a, mis kehtivad 3a, koos HPV testiga ehk kaksiktest on kehtiv 5a. Analüüside võtmine ei kaitse emaka kaela vähi eest, vähi eest kaitseb vähivastane vaktsiin.
Kui on sama partner ja kaebusi ei ole, siis võite naistearstil käia kord 2,5a jooksul.
Kaasaegne termin on multifollikulaarsed munasarjad, mida esineb ka pikalt antibeebipille tarvitanutel.

Ärge muretsege, vaktsineerige, rasestuge. Kui rasedus ei saabu 2a jooksul, siis peaks kaaluma viljatu paarisuhte uuringuid ja tõestama PCOS.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid