Kolmas keisrilõige ja rasedus. 20.10.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere olen 27 aastane naiste rahvas, minu kaks last on sündinud keisrilõikega. Esimene poeg kes on nüüdseks 6 aastane sündis keisrilõikega, sest emakas ei avanenud peale mitut päeva üle 5 sõrme ja loote südame tegevus aeglustus, ning veed olid rohelised ( põhjus siis loote distress). Teine laps sündis 38 rasedusnädalal(hetkel on 2 aastane) keisrilõikega, kuna minul tekkis meeletult tugev sümfüüsi valu, nii et ma ei saanud praktiliselt liigutadagi ja iga liigutus tekitas meeletut valu, arstid panid diagnoosiks sümfüüsi diastaas. Ennem esimest last oli ka üks katkemine ja kui noorem poeg oli 2 aastane oli ka üks puhastus(lootekott oli tühi). Nüüd igapäev mõtlen, et tahaks veel viimast pesamuna ja siis laseks munajuhad sulgeda vms, aga hirm on, et äkki emakas rebeneb või juhtub minuga midagi. Lisan teile siia viimase keisrilõike kirjelduse, ehk annaksite nõu kas oleks mõistlik kolmas rasedus ja kas peaks veel ootama. Keisrilõige. Kirjeldus: DGN. PARTUS II MATURUS IN HEBD. 38+3. DIASTASIS OSSIS PUBIS. CICATRIX UTERI NR.1 ERAKORRALINE KEISRILÕIGE SPINAALANESTEESIAS LAPARATOMIA MODO PFANNENSTIELI. SECTIO CAESAREA ISTHMICA TRANSVERSALIS Kõhukatted avatud Pfannenstieli lõikega vanal markeeritud armil Aponeuroos ja lihased intiimselt liitunud Kõhuõõnes emaka eespinna ja kõhu eesseina vahel liide, mis koaguleeritud ja läbi lõigatud. Kõhuõõnes rasedusele vastav emakas. Põievolt,avatud ja alla lükatud. Emakasse torkeava klemmiga, mida laiendatud digitaalselt. Avaneb selge lootevesi. Kell 12.55 väljutatud kergest põikiseisust elus ajaline poeglaps kaaluga 3396g, pikkusega 51 cm, Apgar 9/9. Platsenta tagaseinalt väljutatud nabaväädist sikutades ja emakapõhja masseerides: keskmise suurusega platsenta, 60 cm pikkune nabaväät kinnitub 3 cm kaugusel servast.PLATSENTAT EI SAADETUD PAT. HIST UURINGULE. I/V Oxytocini 10TÜ+ Tilga sisse 10 Emaka arm ühtlane, kuid suhteliselt õhuke Haava parem nurk suletud üksiku novosynõmblusega. Emakas suletud 2 kihiliselt novosyniga. Peritoniseeritud. Hemostaas saavutatud. Instrumendid ja tampoonid loetud.Olemas Kõhuõõne revisioon: vasakul normaalne munasari ja munajuha, paremal normaalne munasari ja munajuha. Adnexide piirkonnas mõned kileliited Aponeuroosi alune hemostaas kontrollitud ning koaguleeritud veritsevad kohad. Aponeuroosi defekt õmmeldud novosyniga Kõhuõõs suletud kihiti: peritoneumile ja lihastele jooksev vikrüül. Aponeuroosile jooksev vikrüül.Nahale intrakutaanne õmblus. Steriilne side. Püsikateetrist kollast uriini 1100 ml Tupp puhastatud, emakas kontraheerub hästi. Verekaotus operatsiooni 400 ml P/r. Supp. Paracetamoli 1,0
Ettetänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Olen teie arutlusega nõus, sünnitada 3. laps ja siis munajuhad sulgeda. Ette ei tasuks muretseda, sest iga rasedus on ainulaadne ja rasedust jälgiv ämmaemand ning rasedust ja sünnitust juhtiv arst arvestavad eelneva anamneesiga.
Väike mure on op protokollis: "Emaka arm ühtlane, kuid suhteliselt õhuke." See võib aja jooksul enam armistuda, kuid seda ei saa eriti kontrollida. Kui ka tulevane vastsündinu oleks kaaluga 3396g, siis oleks rahulik, aga ka seda saab mõjutada väheselt.
Soovitan rasestuda, rääkida kõigist murekohtadest rasedana arvele minnes ja kõike arvestatakse. Emaka ruptuure esineb üliharva ja kui see juhtub suure haigla tingimustes, siis saab erakorraliselt tegutseda.
Noortel kulgeb ikka rasedus ja sünnitus kergemate vaevustega.
Vana hea õpetus: "Patoloogiliste sünnituste (ka SC) vahe võiks olla 3 aastat, füsioloogilistel 2 aastat."

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid