Munasarja tsüst ja kunstlik viljastamine 29.09.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.
Mul tuleb neid küsimusi tõenäoliselt kohe mitu. Seega alustan algusest.
On ära lõigatud avatud kõhuoperatsiooni käigus parempoolne munasari. Eelmise aasta lõpus selgus, et loomulikul teel rasestumine on praktiliselt võimatu, kuid arst ütles, et piisab ühest tublist miljoni seas.
Oma testide ja uuringutega jõudsime esialgu sinna, et selgus, et mul on prolaktiini sisaldus veres liiga suur ja läksin ravimi bromocriptin peale. Peale seda selgus ka see, et partneri sperma kvaliteet ei ole kiita ja hetkeseisuga on ainuke tee kunstlik viljastamine.
Vahepeal oli tekkinud mul vasakpoolse munasarja külge kaks tsüsti. Üks neist kadus ja teine on alles - selle peale tegin ka uuesti kõik vereproovid ja arsti otsus oli, et on vaja opile minna. Opi ajaks on pandud oktoobri lõpp. Arst mainis ka seda, et suure tõenäosusega tuleb eemaldada ka munajuha, sest see on toksilisi aineid täis. Ja et mu arst ei saa aru täpselt, mis tsüstiga tegu on ja kas see on ikka tsüst.

Vereproovid tulid tagasi okeid, kuid kunstliku viljastamise pärast olen hetkel l-thyroxin ravimi peal.

Siit ka minu küsimused - nimelt, mis tähendab minu jaoks see operatsioon - kas on tõenäosus suur, et tänu eelnevale avatud kõhuseina opile tuleb taaskord teha avatud op või saab ka laporoskoopiaga hakkama? (kõhul hetkel ca 35 cm suur arm) Millest võib see tsüst koosneda - kas on võimalik ka vähk? Kas munajuha eemaldamine on vajalik (seejärel on edaspidi kindel kunstlik viljastamine) Kas võib tekkida juhus, et tuleb võtta tsüst koos mu ainukese munasarjaga? Kui pikalt on taastumine peale opi, enne kui võib ICSIga alustada? (enda arst pani mind juba dets kuu graafikusse). Ja kas pidev alakõhu valu munasarja juures on normaalne, lisaks on pidev iiveldus ja peavalu. Mida tähendab ka kõrge prolaktiini sisaldus veres?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 25-aastane

Kogu muredekoorma juures on hea see, et põhjused on nii noores eas juba selgunud, põhjust ravida on lihtsam.
Kaasajal alustatakse operatsioone juhtivates kliinikutes alati laparoskoopiliselt, kui mingitel põhjustel ei õnnestu, n hulgiliited, siis saab alati üle minna nn lahtisele lõikusele.
Munasarja vähki ei tohiks olla, sest kindlasti on teostatud pat-histol uuringud eelneva OP käigus ja ka munasarja onkomarker Ca 125 ning olete noor, enamasti on vähihaigused vanema ea haigused.
Vastab tõele, sageli enne kunstlikku viljastamist eemaldatakse patoloogilised munajuhad, aga see selgub OP ja hüdrotubatsiooni ehk munajuhade läbitavuse kontrolli käigus. Kindlasti ei eemaldata tervet munasarja kude, kui selleks ei ole tõestatud erivajadust, n kindel munasarja vähk, millesse ma ei usu.
Kõrge PROL tase viitab PCOS polütsüstiliste munasarjade sündroomile, on ka muid võimalusi, n harva esinev prolaktinoom.
Viljatu paarisuhte patsientidel on hingeliset kergem, kui põhjused on mõlemapoolsed.
Sooviksin teid väga aidata, sest põhjusi on palju, minu erihuvi on viljatu paarisuhte uuringud, saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood, siis saan tutvuda digilugu.ee ja broneerida aja ning vajadusel suunata teid juhtivate spetsialistide juurde.
Alati saate ise pöörduda tipplaborisse synlab.ee ja kontrollida vajalikke uuringuid: PROL, Ca 125, kilpnäärme hormoonid jpm

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid