Ultraheliuuringust 07.04.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Milles seisneb 12nda ja 20nda rasedusnädala UH-uuringu erinevus väärarendite avastamisel? Kas hilisemal uuringul näeb kõike seda, mida ka varasemal?
Milline vereseerumi uuring võiks anda sama usaldusväärse vastuse kui kuklapiirkonna läbikumavuse mõõtmine?
Kas kummalgi korral kasutatakse uuringul doppler-režiimi; kui, siis mida konkreetselt uurides? Kui uuritakse emakaartereid, mil määral puudutab see ka loodet?
Sooviks on piirduda ühe ultraheliuuringuga kahe asemel ning vältida võimalusel doppleruuringut.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, doplepruuring tehakse 12.ndas nädalas, uuritakse südant ja mõõdetakse loote kuklavolti(NT), mille suurenemine võib viidata südameväärarengule ja mõningatele kromosomaalsetele haigustele. Kui NT suur, siis vajalik lisaks looteveeuuring. Täpsem uuring , rohkem näha patoloogiat ikka 20ndas nädalas, kus reeglina doppleruuringut ei tehta. Kui on tõesti kahtlus südameväärarengule, siis harva lisatakse doppler. Kui soovite piirduda ühe UH uuringuga,, siis soovitan seda teha 20-ndas nädalas, kus igaljuhul on näha rohkem kui varasemas uuringus ja dopplerit reeglina ei tehta. Ainuke soovitus, teha II trimestris veretest teatud markeritele. DRKadastik