Võimalik emakaväline rasedus 17.03.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

Nädal tagasi hakkasid tugevad ja lõikavad alakõhuvalud, mis kordusid paari päeva möödudes taas. Päevad jäid eelmisel kuul ära ning paljude sümptomite olemasolul kahtlustasin rasedust. Testi indikaator näitas kahte triipu (üks veidi heledam, kuid selgelt nähtav). Peale tugevaid valuhooge hakkas menstruatsioon, pigem pruunika värvusega kuid rohke vereeritus., mis kestab juba 6 päeva. Käisin kliinikus, kus tehti raseduse välja selgitamiseks vereanalüüs, mille tulemus oli positiivne. Ultraheli rasedust ei näita ning arst kahtlustab emakavälise varajase raseduse katkemist. Ultraheli teostades olid üsna tugevad valud munasarjades. Arst soovitas teha methotrexate 75mg süsti. Arst selgitas, et ravim ei ole mulle riskantne ning on täiesti ohutu. Loen ravimi kohta,, et seda kasutatakse päris tõsistel juhtudel ning sellega seoses on mul tekkinud igasugused küsimused ja hirmud. Kuna viibin Eestist väljas ning arstil tuleb mul käia Hispaanias, siis soovin väga Teie nõuannet antud situatsiooni ja ravimi osas. 1. Kas antud ravim on minu situatsioonis vajalik või soovitatav? 2. kas antud ravim võib endaga kaasa tuua kõrvalnähte? 3. Kas antud ravimi manustamine võib olla riskantne, kui siiani veel ei ole sünnitanud ning tulevikus on plaanis? 4. Kas on normaalne, et emakavälise raseduse katkemisel ei ole midagi näha. 5. Kas on veel mingeid uuringuid, mida oleks antud olukorras soovitatav teha?

Suured tänud ette vastuse eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Raseduste patoloogiaid esineb sageli ning suur hulk rasedusi katkeb väga varajases järgus ning ei vajagi sekkumist.
Uriinist tehtav rasedustest oligi +-, seda saate kord nädalas korrata hommikusest uriinist.
HCG on positiivne rasedusele juba üle 5 ühiku, kuid raseduse kasvades tõuseb näit kümnetesse tuhandetesse, küsige vastuse ühiku suurus, ka seda saab korrata.
1. Kui HCG kasvab ja rasedust emaka õõnes endiselt ei näe, püsib kahtlus emakavälisele rasedusele, kui HCG langeb, siis viitab raseduse peetusele või katkemisele;
2. Ravimite kõrvaltoimed on ravimi infolehel, kuid nad ei pruugi kõigil avalduda;
3. Kindla emakavälise raseduse puhul mitte, teistel juhtudel puudub näidustus;
4. Jah, meditsiinis esineb kõike;
5. Saate korrata nii rasedustesti hommikusest uriinist kui ka veeniverest, kaebuste puudumisel on võimalik jälgimine, sest väikesed rasedused lahenevad iseenesest võib tekkida vaid m tsükli häire; kui rasedustest oli positiivne võib olla tegemist ka biokeemilise rasedusega jpm.
Kaebus "Peale tugevaid valuhooge hakkas menstruatsioon, pigem pruunika värvusega kuid rohke vereeritus., mis kestab juba 6 päeva." viitab suure tõenäosusega raseduse iseeneslikule katkemisele.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid