Pärast aborti 10.03.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Tegin medikamentoosse abordi 3. veebruaril. Päev pärast aborti hakkasin kohe rasestumisvastaseid pille võtma(yaz), hetkel läheb juba teine leht. Veritsus kestis paar nädalat ja siis hakkas määrimine, mis kestab veel tänaseni. Ei määri küll palju, kuid natuke ikka, arvan, et see ehk võib olla ka pillide mõjust. Kuskil 2 nädalat pärast aborti olin kondoomita vahekorras. Täna, kuu ja natuke päevi hiljem tegin rasedustesti ning see näitab väga õrna triipu. Tihti ka iiveldab ja on peapööritust. Kas on võimalik et hcg tase on veel veres ja seetõttu näitab õrna triipu või olen tõesti uuesti rasestunud, ometi on ju ka määrimine veel ja pille olen võtnud korralikult. Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 22-aastane

Peaks täpsustama, kas 3.02 olid korduvad medikamentoosse abordi tabletid ning lootepõie väljumine?
Tubli, et hakkasite kohe tarvitama KOK kombineeritud oraalset kontratseptsiooni. Määrimine ja veritsus on peale tablettabort tavapärane.
Uusimad seisukohad on avaldatud uues ravijuhendis
http://ens.ee/ravijuhendid:
hCG võib olla leitav veel 4 nädalat pärast raseduse katkemist.
Kirjanduse andmetel ka naise enda tehtav hCG-test uriinist sobib abordi toimumise hindamiseks < 49-päevaste raseduste MA korral. Kaks kuni neli nädalat pärast MAd uriinist tehtud negatiivne hCG-test
Kauem kui 49 päeva kestnud raseduste katkestamise toimumise hindamiseks võib see meetod olla ebatäpne (hCG on pärast aborti kauem leitav,
Keskmiselt kestab vähenevas hulgas vaginaalne vereeritus 2 nädalat, kuid üksikutel juhtudel võib see kesta ka kuni 45 päeva.
Sõltumata raseduse suurusest, tuleb kontratseptsioonimeetodeid hakata kasutama kohe pärast aborti
Kontratseptsiooniga alustatakse samal päeval, mil antakse esimene tablett MA korral

Oleksite võinud ehk päev varem võtta antibeebipilli, aga nüüd jätkake skeemi 21+7 järgi, kalendrisse kirjutage 7-pillivaba päeva, rasedusvastane kaitse on 100% kui võtate antibeebipille samal kellaajal ja ei unusta tablette.

Galina Litter
Pirita Naistearstid