Emakapõhja normist suurem kõrgus 11.02.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Minu mure on seotud normist suurema EPK-ga. Nimelt oli 20dal nädalal antud väärtus 24 cm, mis vihjaks justkui asjaolule, et laps on kasvust 4 nädalat ees. Samal päeval tehtud looteanatoomia uuringu põhjal vastas lapse suurus 21le rasedusnädalale. Laps oli peaseisus ja tol korral sellest keegi numbrit ei teinud. Olen sellest peale ise rasedusnädalaid arvestanud viimase UH järgi. Eile, 26+3, mõõdetuna oli EPK 30 cm ehk siis kasv on justkui proportsionaalne aga ikkagi normist palju kõrgem. Kõhu ümbermõõt on võrreldes 20-da nädalaga kasvanud 2 cm, olles nüüd 88 cm. Ämmaemand hurjutas, et kas ma pole liiga palju juurde võtnud, aga tegelikult on kaaluiive ca 5,5 kg kokku. Liigun palju ja püüan vaadata, mida söön. Ei teagi enam kui palju on siis normaalne juurde võtta, ämmaemanda jutust päris täpselt sellest aru ei ole saanud. Mulle määrati ka GTT ning arsti konsultatsioon on kuu aja pärast. Olen suur pabistaja ja muretsen võibolla üleliia, aga kas võibki tegu olla väga suure lapsega või siis lihtsalt emaka eripäraga? Diabeet oleks mul iseenda loogikat arvesse võttes siis juba ka looteanatoomia uuring ajal olema, sest EPK väärtus oli juba siis kõrge. Ülekaalulisi inimesi meil peres ei ole ei minu ega mu elukaaslase poolt, et seda võiks geneetiliselt millegiga seostada.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, muretsemiseks pole põhjust, kuna ühekordsel Uh uuringul loote mõõdud ei ole absoluutsed. Võimalik et laps hetkel oli pisut suurem ja seetõttu tuleb kindlasti teha GTT uuring. Ei välista gestatsioonidiabeeti, mis aga ei pruugi ka üldse olla. Uh uuringuid tuleb teha veel raseduse ajal ja siis saab hiljem täpsemat diagnoosi püstitada. DRKadastik