Raseduse III trimester: võimatu uinuda, võimatu magada - ülim kurnatus 21.01.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen praegu 32. nädalat lapseootel. Juba novembri lõpust algasid mul kergemal kujul unehäired. Alguses läks sassi öö ja päev (siiski uinusin kergesti ja magasin jutti pikki tunde), detsembri lõpus võtsin juba 8 päeva palderjanitablette (ka öösel), kuid ega need mind magama ei pannud (ainult tegid võib-olla kergelt uimaseks). Nüüd olen dekreedis ja teoreetiliselt peaks ju olema maa ja ilm võimalusi ja aega, et magada ööpäevas ikka mingid tunnid kokku, aga paraku see on võimatu. Olen püüdnud teha sada imet, isegi -20-kraadise pakasega öösel ringi hulkuda regulaarselt, kuumad piimad meega ja hingamised jne on kõik läbi proovitud. Ka unehügieen, nt et voodisse lähen ainult magama, mitte ei istu seal nt arvutis. Ka enda päevane vaimne väsitamine on aktuaalne, ehkki ega väsinud peaga ei jaksa eriti ka mingit ajutööd teha.
Kõige hullem on minna varem magama ja piinelda 8-9 tundi järjest, enne kui hommikul alles uinun. Seega minu praegune režiim on järgmine: kell 4 öösel hakkan end magama asutama, k 4.30 lähen pikali (lihtsalt varem ei ole mõtet üldse minna, see vaid pikendab piina). Ja siis hakkab kõik pihta: magu tundub nii täis olevat, krooksud tulevad välja alles kahe tunni vältel, kui liigun toas nagu kuutõbine pidevalt ringi (ja segan sellega muidugi enda partnerit ka mingil määral, kuigi liikumine toimub pimedas), siis on kõrvetised, Rennie tabletid ajavad mul südame mõne aja pärast alati pahaks (öö jooksul läheb mul neid umbes tükki 3), siis oksendan, siis on kõht tühi, siis söön midagi, siis algavad jälle kõrvetised. Ja muidugi juba pigem närvidest jooksen muudkui WC vahet. Magneesiumi tarbin muidugi ka, aga närvid korras küll kindlasti ei ole. Soodavesi aitab mind paremini kui Rennie tabletid, aga soodavesi on küllaltki eemaletõukava maitsega. Ja nii need väärtuslikud unetunnid muudkui lähevad ja lähevad. See on kõige hullem piinlemine, mida ma tean. Uinun alles k 7 ajal hommikul ja sedagi vaid üheks tunniks! Müstika minu jaoks, miks ainult 1-2 tundi magada saan. Siis piinlen edasi, oigan iivelduse käes ja kordub sama kõrvetiste-tühja kõhu-oksendamise-WC trall (tihti ei suuda päriselt oksendada ja seda kauem kestab agoonia). Ausalt öeldes olen magamatusest hullumas. Siis ärkab mu mees k 9, läheb k 11 läheb tööle. See aeg on eriti halb minu jaoks, sest siis piinab väsimus juba organismi väga tugevalt, tunnen end väga halvasti sel ajal. Siis üldiselt kusagil k 11 või 12 päeval ma uinun uuesti ja magan k 15-ni. Unetunde tuleb kokku vähe (kokku keskmiselt 4 tundi regulaarselt) ja nii on see olnud juba põhimõtteliselt kaks kuud. Jaanuaris on olnud vaid üks öö, kus unekvaliteet oli enam-vähem normaalne (kuigi samuti mitmete katkestuste ja piinlemistega).
Käisin isegi arsti juures, kes vajutas kaelal olevaid n-ö unepunkte - sealt sõidutas mind tuttav minema ja uinusin tal autos 15 minutiks. Ja see oli kogu tulemus, kaugemale ulatuvat tulemust ei ole. Täna tunnen aga end erakordselt halvasti, ilmselt oli une kvaliteet väga kehv, ei ole täna jaksanud kodust isegi eriti kaugele minna, iga samm, mis ma teen, on raske, olen jõuetu, ka pea ei tööta. Oli nädalaid, kus ma tundsin südames pisteid, vererõhk oli kõrge (kuigi looduse poolt on mul ta pigem madal olnud), kõrvad/pea kumises jne - seda kõike magamatuse tõttu. Praegu südames valusid õnneks enam pole, kuigi magan sama halvasti edasi.
Ma tean, et asi on minu peas ja psüühikas, aga kas see on raseduse lõpu poole tavaline asi? Ja miks need krooksud välja ei tule kuidagi õigel ajal? Kui heidan pikali, on magu kuidagi nii raske (muidugi umbes samal ajal hakkab ka laps kõhus meeleheitlikult siplema, aga see teeb pigem rõõmu). Hiljem tuleb alati välja, et magu on pilgeni gaase täis. Aken on küllaltki lahti öösiti hoolimata ilmast, muidu ei saaks üldse hingata. Lämbumistunne on väga kiire tekkima.
Spetsiaalseid unerohtusid ma pole kunagi tarvitanud. Ma tean, et see praegune õuduste aeg tuleb kuidagi ära kannatada ja ELLU JÄÄDA, aga kui ma hakkan mõtlema, et pärast sünnitust ei saa ju JÄLLE magada ega ka mitte nt unerohtu tarbida, siis kardan küll, et annan enne otsad, kui laps rinnapiimast võõrdub. Mida võiksin teha, kas saaksite midagi soovitada?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, unetuse probleem on tõesti väga tõsine. Suurt osa mängib kindlasti närvisüsteem. Antud juhul palderjanitabletid küll ei aita kohe kindlasti. Soovitaks Stillnoxi, mis on raseduse ajal lubatud, selle võiks kirjutada kas perearst või günekoloog. See, et teil iiveldus ja te ka oksendate, võiks pöörduda gastroenteroloogi poole, tavaliselt raseduse lõpus seda esineb harva. KIndlasti peaks mõtlema maouuringutele. Mõned uuringud, analüüsid on vajadusel võimalik ka kohe teha. DrKadastik