Emaka toonused raseduse algul 30.09.15 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, mul on kokku olnud 4 rasedust ja hetkel käsil viies. Neist neljast on üks sünnitus ja kodus kasvamas 2.a poeg. Üks rasedus oli emakaväline, mille käigus lõigati ära parem munajuha. Ja teised on katkemised olnud.
Hetkel on rasedusnädalaid 5 ja tunnen raseduse päris algusest peale kuidas emakas pinge läheb ja siis on mingi aja pinges ja siis lõdvestub. Nii on päeva jooksul 5 korda vähemalt ja eriti on seda siis tunda kui jalutamas käin või seistes näiteks nõusid pestes.
On selline asi normaalne ,et raseduse nii alguses on emaka toonused?
Esimest last oodates tundsin toonuseid umbes 15-18 nädalal alles. Alakõhus on päevade sarnased valud , aga see on vist normaalne kuna emakas venib? Voolus on tavapärane. Esineb aegajalt seljavalusid ja vahest valutab õrnalt ka pea.
Kas peaksin muretsema toonusete pärast, et nii vara on ?
kui sage see on et toonuseid nii vara juba tuntakse?
Kas peaksin mingit rohtu võtma ,et emakas nii tihti toonuses poleks?

Tänan!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 25-aastane.

Tegemist on tüsistunud sünnitusabi anamneesiga, kuna oli emakaväline rasedus ja heidendid, mis on patoloogilised rasedused.
Kirjutate, et: "Olen rasedusega arvel Soomes ja kurtsin oma arstile seda ja tema pikka juttu sellest ei teinud ja arvas et pole hullu. Aga ma soovin siiski teise arsti arvamust ka."
Olen Soome arstiga nõus, nii on kõikjal arenenud riikides. Madala arengu- ja meditsiinitasemega riikides, kus ka meie kunagi olime, on ikka vanamoodi, paanitsetakse ja püütakse "rasedusi ""säilitada""...see ei ole vajalik ega kaasaegse akadeemilise meditsiinitasemele vastav ...

Püüdke olla rahulik ja elada tavapärast elu, kasulik on tarvitada vitamiine rasedatele, ujumine ja võimlemine basseinis jms.
Eestis peab rasedusega olema arvel hiljemalt 11+6.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses