3 kuud peale sünnitust ja päevad käivad üle nädala 16.12.14 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Probleem järgmine: Sünnitasin 3 kuud tagasi, plaaniline keiser, teine(esimeset keisrist möödas 3 aastat). Peale esimest keisrit päevad läksid paika 2 kuu pärast. Nüüd aga on täiesti jube.
Nagu ka peale esimest sünnitust, kasutasin minipille, ehk cerozette(ei mäleta kuidas õigesti kirjutatakse). See kord, peale süünitust, kusagil 2 nädalat kergelt veristses, kuid läks üle. Kuu aega peale sünnitust hakkasin siis minipille kasutama, ning suguelu elama. Ja hakkas pihta. Iga nädala tagant olid päevad, mis kestsid kusagil 3 päeva. Läksin kaks ja pool kuud möödudes günekoloogi vastuvõtule. Tehti ultraheli, vaadati armi jne, ning vaatas ka peegliga, ning ütles, et kõik on korras. Kuna rinnaga ei toida, lasin evra plaastrid välja kirjutada. Samas ütles arst, et päevad võisid käia, kuna ei piisanud minipilli hormooni annusest. Ning arst ütles, et plaastritele võin kohe, päeva pealt üle minna. Nii ma tegingi. Nüüd siis kaks nädalat(kaks plaastrit) oli kõik korras, ning päev enne, kui panin kolmanda plaastri hakkasid jälle päevad. Ning tänaseks on juba 5 päev, kui päevad käivad, ning kolmas plaaster peal. Aga pole märkigi, et hakkavad lõpema. Täna on teisipäev, reedel peaksin plaasti nüüd eemaldama ja peaks tulema plaastrivaba nädal, ehk päevade nädal... Kas ma peaksin muretsema? Äkki teise arsti juures kontrollis käima? Ja kui nüüd plaastrivabal nädalal menstruatsiooni ei ole, kas peaks muid rasestumisvastaseid vahendeid kasutama, kui tahslan suguelu elada?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kuna te rinnaga ei toida, siis cerazettega ongi sageli tsükkel ebaregulaarne. Sellest ka üleminenek plaastritele on igati mõistlik. Arvan, et peaksite plaastreid ikka skeemi järgi panema edasi ja suure tõenäosusega tsükkel reguleerub paari kuu vältel. Kui seda ei juhtu, siis alustada hoopis muude hormonaalsete preparaatidega ja vaadata kuidas tsükkel reguleerub. Ega muud moodi ei saa ju aru , kui erinevaid variante proovida. Reeglina hormoonide kasutamisel tsükkel reguleerub 2-3 kuu vältel Väike võimalus on, et hormoonid lihtsalt ei sobi(harva).Sel juhul peab kasutama mittehormonaalse kontratseptsiooni.
DrKadastik