Loote lihttuharseis 10.04.14 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lp Ülle Kadastik,

pöördun Teie poole järgmise murega:

olen praegu 35+3 nädalat rase kuid beebi pole siiani end peaseisu pööranud (lihttuharseis). Rasedus on ilma mingite probleemideta, kõik näitajad on alati korras. Kuna tööalaselt pidin raseduse ajal elama Tallinnas siis käisin/käin ka ämmaemanda vastuvõtudel seal, kuid sünnitama plaanisin tulla ikka Tartu Ülikooli kliinikumisse, kuna see on ainuke koht mida usaldan.

Lähtudes tekkinud olukorrast mulle hetkel pakuti loote välist pööret, kuid sellega kaasnevad ohud mis võivad viia keisrilõikele ning kuna Tallinnas ma ei laseks ennast lõigata olin sunnitud loobuma antud protseduurist. Kuulsin ka seda, et kui laps tuharaseisus siis on selleks ka põhjust, kas nabanöör ümber kaela või liiga lühike. Samas väga tahaks üldse keisrilõiget vältida ja sünnitada loomulikul teel.

Kuna loobusin antud protseduurist järgmisel arsti vastuvõtul määratakse mulle plaanilise keisrilõige aega. Öeldi, et esimest last (seda enam poisi) lihttuharseisus sünnitama ei lase.

Nüüd olen segaduses ja ei teagi mida tegema peaks, sest sinna ma ikkagi sünnitama ei lähe olenemata sellest on see loomulik sünnitus või keisrilõige, aga kuidas nüüd raseduse lõpus ennast Tartusse üle viia ka ei kujuta ette.

Kui muud võimalust kui keisrilõige nüüd tõesti pole siis sooviks seda teha ikkagi Tartu kliinikumis.

Väga usaldan Teie kui arsti arvamust, olen isiklikult Teiega kokkupuutunud ja väga rahule jäänud. Väga loodan, et saate midagi antud olukorras soovitada. Plaanisin panna Teie juurde aega, aga esialgu ikkagi uurin asja interneti kaudu.

Tänan ette vastuse eest!

Parimate soovidega,

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, kui laps pole ennast ise pööranud peaseisu 35-ndaks nädalaks, siis tõesti soovitatakse loote välist pööret, mis õnnestub keskmiselt 50-60%. Õnnestumine oleneb lapse suurusest, lootevee hulgast, naise vaagnast jne. Harva esinevad mingid komplikatsioonid loote pööramise ajal. Kui lihtsalt ei õnnestu, siis ei õnnestu. Keisrile minek selle protseduuri käigus nagu mainisite on küll üliharva, vähemalt mina ei tea meie kliiniku kogemustest, et seda on olnud, samas kirjandus seda tõesti mainib. Antud olukorras soovitaks siiski enam plaanilist keisrit, kuna poisslapse sünni korral on riske rohkem. Lõpliku otsuse ikka saab teha kui teid näha, hinnata lapse sünnikaalu ja teie mõõtusid(eelkõige vaagna ja loote sobivust). Harvade juhtudel on olnud ka nii et vahetult enne sünnituust laps pöörab end ise õigesse asendisse ja siis loomulikult sünnitamise plaan muutub. Sellel lootma muidugi ei saa jääda, peate ikkagi tulema Tartusse vastuvõtule ja kokkuleppima sünnitamise plaani osas. Kahjuks olen ise juuni lõpuni haiguslehel (sain Austrias suusatades korraliku põlvetrauma) ja oma visiidile ma teid kutsuda ei saa. Soovitaks dr Fred Kirss (sünnitusosakonna juhataja), kellele saate meilida ja öelge, et mina soovitasin. fred.kirss@kliinikum.ee, teda usaldage täielikult . Parimate soovidega dr Ülle Kadastik