Rasedus pärast keisrilõiget 07.12.13 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere
Mulle tehti augusti lõpus erakorraline keisrilõige (ülekantuse tõttu hakati sünnitust eelmisel õhtul esile kutsuma, järgmisel päeval kell 12 sünnitustuppa ja ca kella 18 ajal oli avatus ikka veel vähene ja loote südametoonid pärast tuhu langesid alla normi). Raseduse ajal leiti kaks müoomisõlme:
Nädalal 13+6: tagaseinal intramuraarne müoomisõlm 41*37mm, deformeerib emakaõõnt ja eesseinas platsenta all intramuraarne müoomisõlm 36*24,6 mm.
Nädalal 20+2: tagaseinal intramuraarne-submukoosne müoomisõlm 37-29,7mm - kasvudünaamika puudus ning eesseinal platsenta all intramuraarne müoomisõlm 31,4*19,8mm - kasvudünaamika puudus.

Alates nädalast 31+6 need enam ei visualiseerunud.
Samuti 13-ndal päeval pärast keisrilõiget haava ülevaatuse visiidil vaadati ultraheliga ka müoomisõlmesid, kuid need ei visualiseerunud.

Sünnitusjärgsesse kontrolli sain 13-ndal nädalal pärast sünnitust, mil enne seda oli 10-nda nädalal lõpus ka esimene menstruatsioon. Ämmaemand suunas tulevaks (s.o 15-s nädal pärast sünnitust) nädalaks ultrahelisse müoomisõlmede kontrolli ja andis ka infot, et seoses toimunud keisrilõikega võib rasestuda aasta pärast lõikust.
Nüüd 14-ndal nädalal ootasin uuesti menstruatsiooni, aga mis ei ole alanud. Kahtlustasin rasedust ja tegin kaks testi, mis osutusid positiivseks.
Nüüdset nii kiiret rasestumist ei planeerinud, küll aga mõtetes oli saada ka teine laps esimese lapse kahe aastaseks saamise ajaks.

Praegu valdab mind aga mure, et mis võimalused edaspidiseks võiks olla, st mis ohud võivad ühel või teisel viisil kaasneda?

Samuti on ka küsimus, et kas ma võin oma esimest kasvavat last tõsta, kes on juba praegu üle 5 kg?

Aitäh.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 34-aastane.
Loen kirjast, et tegemist oli patoloogilise sünnitusega, erakorralise keisrilõikega ja ähvardava loote asfüksiaga. Kõige informaatilisem müoomi sõlmede kirjeldus peaks olema keisrilõike operatsiooni protokollis. Kui rasestusite, siis emaka müoom ei oma hetkel tähtsust, sest nii vanuse tõus kui ka emaka müoom võivad tulevikus olla takistuseks rasestumisel. Naistearstid on endiselt seisukohal, et sünnitada ja kui kaasneb kas erakorraline või plaaniline keisrilõige, siis on võimalik ka munajuhad sulgeda, kui olete üle 35.
Kuna te pole tupe kaudu sünnitanud, siis lapse tõstmine ei ole probleem, kaasja õmblusmaterjal on väga kvaliteetsed.
Sünnitusapatoloogiate arv tõuseb vanuse tõustes, nii, et meditsiinis tuleb enamasti valida kahe problemaatise olukorra vahel.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt