Rasedus ja iiveldus 11.07.13 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Olen 29aastane ja mul on üks laps kes sündis 6 aastat tagasi, raseduse algus oli väga raske ainult oksendasin. Paigutati kaks korda haiglasse tilgutite alla esimestel nädalatel ja siis veel 5 kuul kuna kaalusin 48 kilo ja ainult oksendasin. Ja põhimõtteliselt oksendasin kuni 9 kuu lõpuni. Sünnitust toimus kiiresti ja ilusti ilma komplikatsioonidetta. Laps oli täiesti terve. Kolme aasta pärast jäin soovimatult rasedaks ja kohe hakkasid iivelduse hood. Ma vaevu suutsin naistearsti poole pöörduda kuna olin nii nõrk ja ainult oksendasin siis paigutati mind kohe haiglasse tilgutite alla, olin nädal aega haiglas kui sain välja ja kahe päeva pärast olin samas seisus ja pandi uuesti haiglasse, nädal aega möödudes ei paranenud mu seisund, ma ei suutnud süüa midagi, tundsin lõhnasid nagu koer ja ainult oksendasin , mul kadus jõud nii ära et otsustasin raseduse katkestada. Kahe aasta pärast soovisime mehega teist last saada. Toitusin korralikult üritasin kaalust niipalju juurde saada kui võimalik, lõpuks kaalusin siis 52 kilo ja tegin käisin nädalalõputi jooksmas et jõudu oleks, sest teadsin et tuleb raske rasedus. Mul võttis rasedaks jäämine aasta aega ja lõpuks kolm nädalat tagasi jäingi, olin meeletult õnnelik. Tundsin ükspäev ennast kuidagi halvasti vaatasin kalendrist et päevad on hilinenud nädal aega, tegin kohe testi ja oli positiivne. Õhtul oli ikka juba päris halb, tundsin et toit hakkab juba meeletult vastu. Järgmine hommik ma enam voodist püsti ei saanud, mul oli selline tunne et nagu traktor oleks must üle käinud, mul oli ainult nii palju jõudu et jõuda wc-sse oksendama. Enam ei püsinud midagi sees. Üritasin lutsutada jääkuubikuid , kuid nii kui ma midagi suhu panin siis ainult oksendasin, mees viis siis kohe haiglasse. Olin haiglas kolm päeva kui lasti koju. Kõndima ei olnud ma võimeline, ainult kui keegi oli kõrval. Koju jõudes üritasin midagi süüa, aga mõttetult, kõik tuli kohe välja. Ülejärgmisel päeval viis mees mind taas haiglasse. Aga seekord tundus juba et need tilgutid ei aita enam. Mul oli ainult üks mõte peas et ma suren, et ainult need tilgutid hoiavad mind elus. Ma ei suutnud rääkida, ma ei suutnud süüa ega juua ja ma ei suutnud kõndida. Tundsin ennast elavalaibana. Kui ma küsisin arstide käest et kaua see veel kestab siis nad ütlesid et sul teine nädal nii et paar kolm kuud veel pead kannatama. Aga iga päev tundus päev olema pikk ja piinarohke. Mul oli hea olla ainult siis, kui ma magasin aga seda und ka enam ei olnud. Siis kutsuti mulle psühholoog, kes analüüsis mind ja ütles, et mul masendus ja et kirjutab mulle masenduse tabletid välja(ma ei asunud Eestis haiglas) ja et siis läheb kohe paremaks. Mina keeldusid võtmast mingeid masenduse tablette, siis nad said mu peale vihaseks ja tahtsid mind täiesti teise haiglasse toimetada sisehaiguste osakonda. Ma olin omadega juba nii läbi et ma ei saanud enam aru mis minuga toimub. Ma kaalusin lõpuks 46 kilo, ainuke asi mida ma sain juua oli õuna mahl aga kui ma seda oksendasin välja oli see nii valus ja happeline. Energia oli otsas ja ainuke mõte peas, et suren, otsustasin katkestada selle raseduse. Arstid lugesid mulle sõnad peale, et kui nüüd lõpetad, siis sa enam ei tohi kunagi lapsi saada. Sest sa lihtsalt ei ole võimeline. Eelmisel nädalal katkestati tablettide abil rasedus. Ja nii kui mul katkes, poole tunni jooksul mu seisund muutus täielikult. Ma suutsin teha oma silmad lahti, ma suutsin jälle mõelda, ma suutsin rääkida ja siis ma suutsin läbi mõelda, et Issand, mida ma tegin, ehk oleks ikka pidanud ikka edasi üritama. Ja nüüd ei möödu ühtegi tundi, kus ma selle peale ei mõtleks ja meeletult kahetsen et lõpetasin. Kas tõesti ei ole olemas mingit võimalust, et ma suudaksid selle raseduse ära kanda. Ma ei suuda leppida selle mõttega, et ma ei saa enam last. Aidake palun. Ette tänades...

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Lugedes pikka ja murelikku kirja tuleb raviarstiga nõustuda, vajate abi. Ma ei tea, kus riigis viibite, aga Eestis tegeleb alakaalu- ja toitumisprobleemidega Kliinik Ambromed, www.ambromed.ee. Soovitan kindlasti nende väga heade asjatundjate poole pöörduda, sealt on abi saanud väga paljud. Teine võimalus on raseduskriisi nõustajad.
Probleemi nimetus on raseduse I poole toksikoos, mis või olla seotud nii orgaaniliste probleemidega, kui ka psühholoogliste ning ka masenduse jm probleemidega.
Rasedus on suur koormus naise organismile ja rasedus on 50% nn võõras valk, millega organismi immuunsüsteem peab toime tulema, seetõttu on kõik väga keeruline. Vahel on vajalik ka immunoloogide konsultatsioon ja abi.
Ise saate toituda kaloririkaste ja väärtuslike toitudega, vähendada füüsilist ja ka vaimset koormust, hoida ja tõsta kaalu, et ta ka hommikuti tühja soole ja tühja põiega ei langeks alla 50. Lahendada stressi tekitavad olukorrad, nagu psühholoogid ütlevad, toimetuleku strateegiate leidmine.
G.Litter, naistearst.ee, hetkel Viinist arstide maailma kongressilt