Neljas rasedus 18.03.13 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere päevast!

Eile tehtud test näitas rasedust, tuleb umbes 6 nädalat. Laps on väga soovitud, kuid muret tekitab järgmine:
August 2008 oli erakorraline keisrilõige 37. nädalal.
Jaanuar 2010 loomulik sünnitus 40. nädalal. Sünnitasin korralikult lapse ära, kuid platsenta manuaalse eemaldamise käigus arm emakal rebenes.
August 2012 kolmas sünnitus, plaaniline keisrilõige 39. nädalal.
Nüüd 6 kuud hiljem uus rasedus. Kas on võimalik rasedust jätta või on hetkel ainuke variant- abort? Ja kas viimase puhul omab tähtsust, et mul on reesus negatiivne?

Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 26-aastane. Kas saan õigesti aru, et olete kolm korda sünnitanud, neist kahel korral on olnud keiserlõige? Keiserlõige on alati patoloogiline sünnitus ja emakale jääb armkude. Platsenta manuaalne eemaldamine on samuti sünnitusabi patoloogia. Reesusnegatiivsuse korral oleksite pidanud juba saama antigammaglobuliini Rhesonatiivi, mida võib teostada ka iga raseduse järgselt.
Tegemist on keerulise olukorraga ja valikud on rasked. Otsuse teete vaid teie ise: on võimalik tablettabort, mis on emaka kude säästvam; on võimalik sünnitada ja riskida patoloogiate kordumisega, ei ole võimalik ette teada, kuidas püsib emaka armkude seekord, kuid võimaliku plaanilise keiserlõike ajal saaksite paluda munajuhad sulgeda, sest patoloogiate arv tõuseb vanuse tõustes. Munajuhade sulgemine on Eestis lubatud, kui 1) isikul on vähemalt kolm last; jm
Kuna olete väga noor, siis oleks olnud võimalik valida paljude kaasaegsete kontratseptisoonimeetodite vahel: antibeebipillid, plaastrid, NuvaRing, kondoomid jpm. Vajate nõustamist. Kui otsustate sünnitada, siis olete kõrge riski rase ja peaksite rasedusega arvel olema III ravietapi asutustes.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt