Hirm uue raseduse ees 07.11.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere
Mul on 16aastane puudega laps, kes sündis Downi tõvega ja lisaks põdes viiendal raseduskuul parvoviirusinfektsiooni läbi. See tehti kindlaks hiljem vereproovidega, et mina seda põdesin ja mingil põhjusel sai ka loode viiruse ja selle tagajärjel oli tal hulgiorganismi tüsistused jne...kõik lõppes hästi, sest laps jäi ellu ja taastus nii palju kui võimalk on sellise haigusega. Täna käib koolis ja muidu tubli ja hakkaja. Aga mure on hoopis see, et nüüd on soov uuesti rasestuda, aga hirm on ka, sest teist korda sellist asja läbi ei taha elada...kui peaksin rasestuma, siis kas ma oleksin riskigrupis ja saaksin kõik võimalikud analüüsid teha või mida ma peaksin teadma enne? Mees pole enam sama, kellega esimese lapse sain. Tookord sain geneetikult teada, et meil kummagil polnud midagi viga ja teinekord võib Downi tõbi saada alguse lapsest endast ja keegi ei teagi, miks või kuidas! Downi tõbi pole tal tüüpiline, et kolm 21 kromosoomi, vaid et üks 21 istub natuke nagu 14 kromosoomi õlal vms...kui ma nüüd oskasin end õieti väljendada. Soov saada veel üks laps on väga suur, kuid hirm on ka väga suur. Ja esimese rasedusega oli alguses kõik väga korras, kõik analüüsid, proovid, olin terve rase. Kuid siis Uh avastati, et lootevett on palju ja siis edasi Tartusse ja siis oligi kõik nagu halb uni...Nüüd tarbin juba mõnda aega foolhapet, kuid muud ei oska midagi teha. Mis on teie soovitus mulle? Aitäh!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere,Soovitav oleks minna günekoloogile ja teha kõik võimalikud analüüsid kaasaarvatud parvoviirusele ja veel muudele ,.Analüüs võetakse verest. Osad proovid võetakse ka emakakaelast. Kui on kõik korras sii s võite rasestuda. Raseduse ajal teostakse samuti vajalikud uuringud. . Ülle Kadastik